| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

  • od 1 do 30 listopada 2012 r. (1 miesiąc),
  • od 1 marca 2013 r. do 31 stycznia 2016 r. (35 miesięcy).

Zwolnienie to ma zastosowanie tylko do przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy. Ponadto nie ma znaczenia, czy umowa cywilnoprawna została zawarta z własnym pracownikiem czy z osobą niezwiązaną z firmą. Taką wykładnię przepisów wskazuje ZUS w jednym ze swoich poradników, zamieszczonych na stronie www.zus.pl („Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych”).

WAŻNE!

Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za osobę powracającą do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym ma zastosowanie tylko do przychodów ze stosunku pracy.

W związku z tym, że podpisali Państwo ze swoją pracownicą, w okresie jej urlopu wychowawczego, umowę zlecenia, są Państwo zobowiązani do opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP.

Zobacz: Składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

PRZYKŁAD

Pracownica po zakończonym 17 stycznia 2013 r. urlopie macierzyńskim zgłosiła chęć skorzystania z przysługującego jej urlopu wychowawczego. W jego trakcie pracodawca podpisał z pracownicą umowę zlecenia na okres od 1 kwietnia do 30 czerwca 2013 r. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wynosi 1800 zł miesięcznie. Pracodawca ma obowiązek opłacać za pracownicę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu umowy zlecenia (w okresie urlopu wychowawczego umowa zlecenia zawarta z własną pracownicą jest traktowana pod względem ubezpieczeniowym tak, jakby została zawarta z osobą niezwiązaną z firmą). Obowiązkowo będzie opłacał za nią również składki na FP i FGŚP.

Obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP jest uzależniony od spełnienia pozostałych ustawowych kryteriów. Jednym z najważniejszych jest kryterium wysokości przychodu, które obowiązuje w odniesieniu do składki na Fundusz Pracy. Składkę tę są zobowiązani odprowadzać pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za zatrudnione osoby, jeżeli podlegają one obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, a podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Gdyby wynagrodzenie Państwa pracownicy, która w czasie urlopu wychowawczego wykonuje umowę zlecenia, nie przekraczało w przeliczeniu na okres miesiąca kwoty 1600 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.), wtedy nie powinni Państwo opłacać składek na Fundusz Pracy. Nadal jednak należy za nią opłacać składkę na FGŚP, gdyż w przypadku tej składki nie obowiązuje kryterium wysokości przychodu.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia
Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »