| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenia z nauczycielem

Umowa zlecenia z nauczycielem

Zespół szkół przeprowadza kursy dla młodzieży (nauczanie teoretyczne). Okresowo zatrudniamy nauczycieli z innej szkoły (na podstawie porozumienia między jednostkami), którym określa się liczbę godzin do przepracowania. Wynagrodzenie wypłaca się według rozporządzenia MEN. Okres zatrudnienia wynosi 1 miesiąc. Czy w takim wypadku można zamiast umów o pracę zawrzeć z tymi nauczycielami umowy zlecenia?

Z pytania wynika, że przedmiotem umowy miałoby być nauczanie teoretyczne w ramach kursów dla młodzieży, w określonej liczbie godzin, za wynagrodzeniem określonym dla nauczycieli przez MEN. W ramach stosunku pracy nauczyciel ma przede wszystkim obowiązek realizacji podstawy programowej na danym etapie edukacyjnym. Liczba godzin pracy dydaktycznej na poszczególnych stanowiskach pedagogicznych wynika z art. 42 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela albo z uchwały organu prowadzącego szkołę (co wynika z art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela). Jeżeli więc przedmiotem umowy są zajęcia dodatkowe (kursy), które jednocześnie nie wynikają z podstawy programowej, to można powierzyć ich realizację w ramach umowy zlecenia.

Rekomendowany produkt: Rewolucja w umowach zlecenie

W przypadku nauczycieli do umów zlecenia czy o dzieło należy podchodzić z dużą ostrożnością. Zasadą jest bowiem zatrudnianie nauczycieli w szkole w ramach stosunku pracy (art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela). Szkoła publiczna zapewnia bezpłatne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania oraz realizuje programy nauczania uwzględniające podstawę programową kształcenia ogólnego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – również podstawę programową kształcenia w zawodach, a także ramowy plan nauczania (art. 7 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Jeżeli więc nauczyciel miałby realizować zadania wynikające z powyższych zadań szkoły, to mógłby je realizować wyłącznie w ramach stosunku pracy. Jeżeli natomiast szkoła organizuje inne zajęcia (nieobowiązkowe), to ich realizacja może być powierzona na podstawie umów cywilnoprawnych.

Charakterystyczną cechą umów cywilnoprawnych jest równorzędność podmiotów. Zawarcie umowy cywilnoprawnej nie oznacza podporządkowania jednej strony względem drugiej. Odmiennie jest w stosunku pracy, gdzie pracownik jest stroną podporządkowaną pracodawcy.

Reasumując, jeżeli w ramach umowy nauczyciel będzie realizował zajęcia dodatkowe w postaci kursu, który ustalony jest w określonej liczbie godzin, ale nauczyciel może je realizować swobodnie (a nie pod kierownictwem dyrektora), to może to być umowa zlecenia. Należy jednak pamiętać, że nieuprawnione zastępowanie umową zlecenia umowy o pracę stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1000 do nawet 30 000 zł.

Podstawy prawne

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 2)
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 908)
reklama

Aktualizacja: 01.10.2015

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Dobrowolska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »