| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady rozliczania autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Koszty pracownicze oraz od pozostałych dochodów nie uległy zmianie.

Koszty autorskie

Koszty uzyskania niektórych przychodów, tzw. autorskie zostały określone w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej pdof, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W 2013 r. ustawodawca wprowadził limit dla autorskich kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, który w 2013 r. z tytułu praw autorskich osiągnie przychód przekraczający 85 528 zł, w zeznaniu rocznym (składanym do końca kwietnia 2014 r.) będzie mógł wykazać zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ograniczone do kwoty 42 764 zł. Zasada, że autorskie koszty oblicza się przy wykorzystaniu stawki 50% bez potrzeby udokumentowania wydatków, obowiązuje zatem tylko do kwoty przychodów wynoszącej 85 528 zł, określonej zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1–3 updof. Płatnik, rozliczając wynagrodzenia pracowników, uwzględnia potrącone w danym miesiącu składki (emerytalne, rentowe i chorobowe), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Dopiero po potrąceniu tych kwot należy stosować 50% koszty uzyskania przychodów limitowane kwotą 42 764 zł.

Podatnik może skorzystać z wyższych (poniesionych faktycznie) autorskich kosztów, jeżeli udowodni, że w 2013 r. wydatki te przekraczają koszty obliczone według normy 50%.

Koszty przy działalności wykonywanej osobiście

Nie uległy zmianie w 2013 r. zasady rozliczania zleceniobiorców i członków organów spółek kapitałowych. W przypadku przychodów z działalności wykonywanej osobiście do części z nich stosujemy 20% koszty uzyskania przychodów, a do części koszty w wysokości stosowanej przez pracowników (zryczałtowane koszty pracownicze). W pierwszym przypadku wynoszą one 20% uzyskanego przychodu, z tym że oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki (emerytalne, rentowe i chorobowe), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Powyższe zasady dotyczą przychodów wskazanych w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy. Jeżeli podatnik udowodni, że wskazane koszty były wyższe niż wynikające z zastosowania 20% normy procentowej, przyjmuje się je w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 5 updof zastosowanie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście mają zasady ustalania „pracowniczych” kosztów uzyskania przychodów.

Koszty z tytułu przychodów z innych źródeł

W 2013 r. ustawodawca nie zmienił też zasad obliczania kosztów od przychodów z innych źródeł. Do takich przychodów uzyskanych na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy-zlecenia lub o dzieło można zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika lub opłacone przez podatnika w danym miesiącu składki (emerytalne, rentowe, chorobowe), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania 20% normy procentowej, przyjmuje się je w wysokości faktycznie poniesionych wydatków.

Podstawa prawna:

  • art. 12, 13, 18, art. 22 ust. 9, art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. DzU z 2012 r. poz. 361, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 21).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK