| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Wynagrodzenie za wykonanie umowy cywilnoprawnej może mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, np. świadczenia w naturze. Zapłata w innej formie niż pieniężna powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorcy. Podstawą opodatkowania będzie w takim przypadku wartość rynkowa świadczenia.

Prowadzi to do stwierdzenia, że w opisanym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, tyle że wartość wzajemnych świadczeń została określona w naturze. W konsekwencji należy tę usługę wykazać w „normalnej” fakturze VAT, a nie w fakturze wewnętrznej. W sytuacji, gdy usługa jest świadczona na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, co do zasady, faktura jest wystawiana na żądanie tej osoby.

Podstawą opodatkowania w takim przypadku jest wartość rynkowa usługi. Zgodnie z definicją tej wartości, wynikającą z przepisów o VAT, jest to wartość, jaką w celu uzyskania usługi (tu: w postaci kursu) usługobiorca (tu: zleceniobiorca) musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu usługodawcy. W praktyce jest to zatem cena za kurs, jaką oferuje się innym nabywcom. Dopiero, gdy nie można ustalić porównywalnej wartości dla tej usługi, stosuje się wartość nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tej usługi. Ustalona w powyższy sposób cena rynkowa usługi jest wartością brutto.

Gdyby obie strony były podatnikami VAT, umówienie się na wzajemne świadczenia (barter), zobowiązywałoby obie strony do wystawienia „normalnych” faktur VAT. Tymczasem w opisanej sytuacji mamy do czynienia z podatnikiem VAT z jednej strony (zleceniodawca), a z drugiej z podmiotem, który najprawdopodobniej podatnikiem VAT nie jest (zleceniobiorca).

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 1, ust. 2a pkt 1, art. 13 pkt 18, art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
  • art. 2 pkt 27b, art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK