| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak rozliczyć składki i podatek od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego

Jak rozliczyć składki i podatek od umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem w trakcie urlopu bezpłatnego

Naszemu pełnoetatowemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na okres od 1 października do 31 grudnia 2012 r. W listopadzie zawarliśmy z nim umowę zlecenia (na okres 2 tygodni). Czy od kwoty wynagrodzenia wypłaconego mu z tytułu zlecenia powinniśmy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników?

Nie, składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia należnego za wykonanie zlecenia powinni Państwo rozliczyć na zasadach obowiązujących zleceniobiorców. Umowa zlecenia podpisana z pracownikiem, który przebywa na urlopie bezpłatnym, nie jest pod względem ubezpieczeniowym traktowana jak umowa podpisana z własnym pracownikiem.

Jeśli pracodawca zawiera dodatkową umowę zlecenia z własnym pracownikiem, pod względem ubezpieczeniowym zleceniobiorca ten traktowany jest jak pracownik. Nie należy odrębnie zgłaszać go do ubezpieczeń, a przychód z umowy zlecenia należy traktować tak, jakby został osiągnięty z tytułu stosunku pracy. Pracownik, z którym zawarto umowę cywilnoprawną, podlega ubezpieczeniom na zasadach obowiązujących osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy – wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne są dla niego obowiązkowe, bez względu na ewentualne, inne tytuły do ubezpieczeń (art. 8 ust. 2 ustawy systemowej).

Nie zawsze jednak należy stosować powyższą regułę. Nie obowiązuje ona m.in. wtedy, gdy pracodawca podpisze umowę cywilnoprawną (np. umowę zlecenia lub o dzieło) z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym. Wówczas pracownik do celów ubezpieczeniowych powinien być traktowany jak zleceniobiorca niezatrudniony w firmie. Urlop bezpłatny jest bowiem okresem, w którym pracownik pozostaje w zatrudnieniu, ale stosunek pracy ulega zawieszeniu (pracownik nie wykonuje pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia).

WAŻNE!

Przychody z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą w trakcie urlopu bezpłatnego podlegają oskładkowaniu jak przychody zleceniobiorcy, a nie pracownika.

Zleceniobiorca będący pracownikiem zleceniodawcy, przebywający na urlopie bezpłatnym, zasadniczo podlega z umowy zlecenia obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących umowę zlecenia jest przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez zleceniobiorcę, jeśli odpłatność za wykonanie zlecenia określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Jeżeli jednak odpłatność za wykonywanie umowy określono w inny sposób, podstawę wymiaru stanowi zadeklarowana kwota nie niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę (ten sposób oskładkowania umowy zlecenia występuje w praktyce niezwykle rzadko).

Gdy umowa zlecenia pracownika przypada na czas urlopu bezpłatnego, pracodawca powinien:

  • dokonać zgłoszenia zatrudnionego do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania,
  • rozliczyć należne składki w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem 04 11 xx,
  • nadal wykazywać pracownika w raporcie imiennym ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx oraz kodem świadczenia/przerwy 111 (urlop bezpłatny),
  • wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx od dnia następującego po rozwiązaniu umowy zlecenia.

Przychód uzyskany przez osobę korzystającą z urlopu bezpłatnego z tytułu zawartej w czasie trwania tego urlopu umowy zlecenia jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 updof). Podlega on opodatkowaniu według zasad ogólnych. A zatem:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »