| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Korzystna umowa śmieciowa

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

Przychody kadry kierowniczej z tytułu umów zlecenia stanowią tzw. przychód z działalności wykonywanej osobiście. Umowy takie nie mogą jednak być zawierane w ramach prowadzonej przez kadrę kierowniczą działalności gospodarczej. Nie mogą także stanowić przychodu uzyskanego na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze.

Kwestie podatkowe

Od tak wykonywanej działalności członkowie kadry zarządzającej opłacają podatek dochodowy – według skali podatkowej lub w formie ryczałtu. Podstawowym i zarazem najbardziej powszechnym sposobem opodatkowania przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę jest jednak opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali podatkowej.

Płatnik podatku

Bez względu na sposób opodatkowania, w każdym przypadku istotną rolę odgrywa płatnik podatku. Płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poboru zaliczki lub podatku zryczałtowanego od przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę są zleceniodawcy będący:

  • osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą,
  • osobami prawnymi i ich jednostkami organizacyjnymi,
  • jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej.

Zawierając umowę zlecenie, zleceniodawca-płatnik podatku oraz składek ubezpieczeniowych nie ma obowiązku powiadamiania o tym fakcie urzędu skarbowego. Zawiadamia tylko ZUS, zgłaszając taką osobę do odpowiednich ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Stawka skali podatkowej

Do dochodów z umów zlecenia opodatkowanych według skali podatkowej stosuje się dwie stawki skali – 18 proc. i 32 proc. Ponadto dochody takie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

Podstawa opodatkowania i przychód

Podstawę opodatkowania w przypadku umów zlecenia opodatkowanych według skali podatkowej stanowi dochód, czyli różnica między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Przychodami z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze, wartości pieniężne, a także wartość otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń.

Przychodem są nie tylko otrzymane przez zleceniobiorcę-kierownika wynagrodzenie pieniężne za wykonaną pracę, lecz także świadczenia innego rodzaju, tj. świadczenia w naturze oraz inne nieodpłatne świadczenia, które dla zleceniobiorcy mają charakter przysporzenia majątkowego. Świadczenia w naturze czy świadczenia nieodpłatne podlegają opodatkowaniu, jeżeli zostały otrzymane przez zleceniodawcę.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK