| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Korzystna umowa śmieciowa

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

 

Koszty 50 proc.

Możliwe jest także stosowanie kosztów podwyższonych 50-proc., o ile przy zleceniu występuje rozporządzanie prawami autorskimi, innymi wartościami niematerialnymi i prawnymi, a na stosowanie takich kosztów wskazuje umowa łącząca strony.

W praktyce tego typu zlecenia rzadko kiedy znajdują zastosowanie do kadry kierowniczej, z uwagi na brak stosownego efektu prac (efekt taki występuje natomiast w przypadku umowy o dzieło). Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Jako przykład można tu wskazać przygotowywanie przez kierowników opracowań, raportów czy wykładów dla pracowników poszczególnych działów dotyczących m.in. standardów i procedur charakterystycznych dla danego przedsiębiorstwa.

Podstawą obliczenia takich kosztów jest przychód pomniejszony o potrącone przez płatnika-zleceniodawcę składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków zleceniobiorcy, jeżeli z umowy zlecenia podlega on ubezpieczeniom społecznym.

Koszty wyższe niż standardowe

Może się też zdarzyć, że członek kadry kierowniczej, w celu wykonania zlecenia, poniesie znacznie wyższe koszty niż standardowe 20-proc. albo 50-proc. Jeżeli udowodni, że poniesione przez niego koszty rzeczywiście były wyższe, wówczas w zeznaniu rocznym ma prawo uwzględnić wartość rzeczywiście poniesionych kosztów (art. 22 ust. 10 u.p.d.o.f.). Oznacza to, że aby osoba taka w zeznaniu rocznym mogła skorzystać z możliwości odliczenia kosztów faktycznie poniesionych, musi dysponować dokumentami potwierdzającymi poniesienie kosztów w wartości wyższej niż 20 proc. albo 50 proc. przychodów.

Zaliczka na podatek

Zleceniodawcy jako płatnicy pobierają zaliczkę na podatek od dochodów opodatkowanych z tytułu umowy zlecenia. Przy umowach zlecenia opodatkowanych według skali zaliczkę pobiera się, co do zasady, według stawki 18 proc. dochodu. Jeżeli występuje obowiązek poboru składki zdrowotnej, zaliczka jest pomniejszana o kwotę składki zdrowotnej do limitu stanowiącego 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Możliwe jest także pobranie zaliczki według stawki 32-proc. W tym celu kierownik będący zleceniobiorcą powinien złożyć zleceniodawcy-płatnikowi odpowiedni wniosek. Wniosek taki należy złożyć przed wypłatą wynagrodzenia, od którego płatnik miałby pobrać zaliczkę według wyższej stawki.

Płatnik-zleceniodawca ma obowiązek wpłacić zaliczkę w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał zaliczkę, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według:

  • miejsca zamieszkania – jeżeli płatnik jest osobą fizyczną,
  • siedziby – gdy płatnik nie jest osobą fizyczną lub miejsca prowadzenia działalności – gdy płatnik nie posiada siedziby (np. może to dotyczyć spółki osobowej) (art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Zaliczka na podatek od umów zlecenia powinna być rozliczona w informacji PIT-11. Informację tę płatnik-zleceniodawca ma obowiązek sporządzić i przesłać w terminie do końca lutego następnego roku podatnikowi-zleceniobiorcy oraz właściwemu dla podatnika-zleceniobiorcy urzędowi skarbowemu.

Zaliczki na podatek od umów zlecenia powinny być również rozliczone w zbiorczej deklaracji PIT-4R. Jest to deklaracja roczna, którą płatnik w terminie do końca stycznia następnego roku jest zobowiązany przesłać do właściwego dla siebie urzędu skarbowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK