| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Pracownik korzystający z urlopów rodzicielskich czy urlopu bezpłatnego może w czasie trwania takiego urlopu podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Dla pracodawcy oznaczać to będzie dodatkowe obowiązki, związane z rozliczeniem takich umów. W artykule zostały omówione zasady rozliczenia tego typu urlopów oraz umów cywilnoprawnych podpisanych w czasie ich trwania przez pracownika ze swoim zakładem pracy, który urlopu udzielił.

Z punktu widzenia przepisów ustawy systemowej, umowy o dzieło bądź zlecenia zawarte z własnym pracownikiem są zrównane z umową o pracę i podlegają wszystkim ubezpieczeniom obligatoryjnie (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). Jednak gdy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, czyli okresie zawieszenia stosunku pracy, umowa o dzieło w tym czasie nie stanowi podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ nie ma tytułu do tych ubezpieczeń. Z kolei z umowy zlecenia pracownik podlega ubezpieczeniom jak zleceniobiorca, tj. obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast składka na ubezpieczenie chorobowe jest w takiej sytuacji dobrowolna.

PRZYKŁAD

Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres od 1 lipca do 25 września 2012 r. Następnie zawarł z tą osobą umowę o dzieło na okres od 10 do 30 września 2012 r. Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy o dzieło zostało wypłacone ostatniego dnia września, razem z wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Oznacza to, że w okresie od 10 do 25 września 2012 r. umowa o dzieło nie rodziła obowiązku ubezpieczeń, ponieważ była wykonywana w okresie przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym. Natomiast w okresie od 26 do 30 września powinna być traktowana jak zawarta z własnym pracownikiem, ponieważ jego urlop bezpłatny już się zakończył. W tym okresie więc powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym, w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za wrzesień płatnik musi wykazać tego ubezpieczonego z kodem tytułu ubezpieczenia 011000, a przychód z tytułu wykonywania umowy o dzieło należy zsumować z przychodem ze stosunku pracy i wykazać łącznie jako podstawę wymiaru składek w jednym bloku raportu. Ważne jest jednak prawidłowe ustalenie tej podstawy. Przy sumowaniu powinno się wziąć pod uwagę tylko tę część przychodu osiągniętego z tytułu zrealizowania umowy o dzieło ustaloną proporcjonalnie, jaka przypadała na okres, kiedy umowa ta podlegała obowiązkowi ubezpieczeń, tj. 26–30 września.

Przyjmując, że wynagrodzenie za wykonanie dzieła wynosi 1000 zł, podstawa wymiaru składek z tego tytułu to: (1000 zł : 30 dni) × 5 dni (okres od 26 do 30 września) = 166,67 zł.

Przychód z umowy o dzieło w kwocie 166,67 zł dolicza się do przychodu uzyskanego przez pracownika z umowy o pracę i od łącznej podstawy odprowadza wszystkie składki do ZUS.

Podstawy prawne

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 908)
  • Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 769)
  • Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 123)
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 109, poz. 633)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK