| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Pracownik korzystający z urlopów rodzicielskich czy urlopu bezpłatnego może w czasie trwania takiego urlopu podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Dla pracodawcy oznaczać to będzie dodatkowe obowiązki, związane z rozliczeniem takich umów. W artykule zostały omówione zasady rozliczenia tego typu urlopów oraz umów cywilnoprawnych podpisanych w czasie ich trwania przez pracownika ze swoim zakładem pracy, który urlopu udzielił.

Jedynie umowa o dzieło zawarta z pracownikiem podczas urlopu wychowawczego nie wywoła zmiany w tytule do ubezpieczeń. Nadal pozostanie nim urlop wychowawczy, bo umowa o dzieło nie stanowi podstawy do objęcia ubezpieczeniami. W czasie urlopu wychowawczego nie uznaje się, że umowa ta została zawarta z własnym pracownikiem.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym od 1 marca 2012 r. i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz nie posiadała innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego. W dniach od 3 do 30 września 2012 r. dla swojego pracodawcy wykonywała pracę na podstawie umowy zlecenia. Pracodawca miał obowiązek od 3 września 2012 r. zgłosić pracownicę do ZUS, jako osobę wykonującą zlecenie, do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Ubezpieczenie chorobowe było dobrowolne, dlatego pracownica postanowiła nie przystępować do niego. Za wrzesień pracodawca powinien za nią złożyć:

1) raport imienny ZUS RSA:

  • z kodem tytułu 011000 i kodem świadczenia/przerwy 121 za okres 1–30 września,
  • z kodem tytułu 121100 i kodem świadczenia/przerwy 350 za okres 3–30 września;

2) raport imienny ZUS RCA:

  • z kodem tytułu 121100 i z podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, równą 520 zł i składką na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 46,80 zł oraz podstawą wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe obliczoną proporcjonalnie do liczby dni podlegania tym ubezpieczeniom we wrześniu (w tym wypadku będą to 2 dni – 1 i 2 września) oraz kwotą składek na te ubezpieczenia,
  • z kodem tytułu 041100 i z podstawą wymiaru i kwotami składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz zdrowotne ze zlecenia.

Po zakończeniu umowy zlecenia zadaniem płatnika było wyrejestrowanie pracownicy z tytułu umowy zlecenia na druku ZUS ZWUA z dniem 1 października 2012 r. Począwszy od października, należy powrócić do wykazywania pracownicy w raporcie ZUS RCA z kodem urlopu wychowawczego 121100.

Jeżeli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym urodzi kolejne dziecko w czasie trwania tego urlopu, nabywa tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego i podlega ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wtedy trwającą umowę zlecenia, pod względem podlegania ubezpieczeniom, należy traktować jak zawartą z osobą pobierającą zasiłek macierzyński. Jeśli urodzenie dziecka miało miejsce w trakcie miesiąca, to składki społeczne od umowy zlecenia należy rozliczyć proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy osoby przebywającej na urlopie wychowawczym. Innymi słowy, składki od umowy zlecenia są należne tylko za okres podlegania w danym miesiącu ubezpieczeniom z racji przebywania na urlopie wychowawczym. Płatna w całości jest tylko składka zdrowotna.

Praca na umowę cywilną w czasie urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny jest okresem, w którym pracownik pozostaje nadal w zatrudnieniu – umowa o pracę trwa, ale nie wykonuje on pracy i nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Obowiązki obu stron ulegają zawieszeniu. Oznacza to, że zawieszeniu ulega stosunek pracy, a tym samym i obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Pracownika na urlopie bezpłatnym wykazuje się w raporcie miesięcznym ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 0110xx oraz z kodem świadczenia/przerwy 111. W czasie urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi pracodawca może zawrzeć z nim umowę cywilnoprawną (umowę zlecenia lub o dzieło). W takiej sytuacji umowy cywilnoprawnej nie traktuje się, jakby była zawarta z własnym pracownikiem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK