| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia

Umowa zlecenia i umowa o pracę są umowami starannego działania. Nie oznacza to jednak, że umowy te nie różnią się od siebie. Zawierając umowę zlecenia należy szczególnie uważać, aby nie narazić się na zarzut nawiązywania stosunku cywilnoprawnego w sytuacji, gdy w rzeczywistości dochodzi do powstania stosunku pracy. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne.

Inne postanowienia w umowie

Przy długotrwałych zleceniach strony mogą postanowić o uregulowaniu kwestii dni wolnych dla zleceniobiorcy. Jest to możliwe, przy czym nie należy wskazywać, że zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy. W szczególności odsyłając przy tym do przepisów Kodeksu pracy.

Według Sądu Najwyższego, przeciwko możliwości uznania umowy zlecenia za umowę o pracę przemawiać może m.in. okoliczność, że stosunek prawny zawiera elementy obce stosunkowi pracy, jak na przykład konieczność „odpracowania” urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z 12 stycznia 1999 r., sygn. akt I PKN 535/98, OSNP 2000/5/175).

W odniesieniu do wielu prac niezbędne jest dysponowanie określonym sprzętem czy narzędziami. W wyroku z 24 listopada 2011 r., sygn. akt I PK 62/11 Sąd Najwyższy odniósł się do tej kwestii wskazując, że o tym, czy strony łączy umowa o pracę czy cywilnoprawna, decyduje wola osób podpisujących takie kontrakty. Korzystanie ze służbowego sprzętu nie oznacza, że doszło do zawarcia stosunku pracy.

Konsekwencje zawarcia umowy cywilnoprawnej zamiast umowy o pracę

Z powództwem przeciwko zleceniodawcy o uznanie istnienia stosunku pracy w razie poważnych wątpliwości co do kwalifikowania umowy zlecenia może wystąpić zarówno osoba wykonująca zlecenie, jak i inspekcja pracy. W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy inspektorzy pracy mogą bowiem wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także wstępować, za zgodą powoda, do postępowania w tych sprawach w każdym jego stadium (art. 631 Kodeksu postępowania cywilnego).

PRZYKŁAD

Tomasz C. od roku jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w firmie X. Niedawno uzyskał wyrok sądu wskazujący, że umowa ta jest umową o pracę. Pracodawca Tomasza C. nie tylko podlega odpowiedzialności za popełnione wykroczenie związanej z zawarciem umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy powinna być zawarta umowa o pracę (art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy). Tomasz C. może również m.in. dochodzić rozliczenia niewykorzystanego urlopu czy wyrównania wynagrodzenia za okres zatrudnienia do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Umowa nie przekształciła się bowiem w umowę o pracę z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu. Była nią od chwili zawarcia. Pracodawca poniesie zatem także dodatkowe koszty związane z koniecznością opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z zasadami dotyczącymi zatrudnienia pracowniczego, w tym także koszty wyrównania zaliczek i składek za cały okres trwania umowy wraz z odsetkami.

Zawarcie umowy o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej powoduje:

  • zwiększenie kosztów bezpośrednich – ryzyko pracy ponosi pracodawca, który powinien m.in. zapewnić pracownikowi techniczne możliwości wykonywania pracy,
  • powstanie mocniejszej więzi łączącej strony umowy (np. przepisy ograniczające możliwość jednostronnego rozwiązania umowy z pewnymi grupami pracowników),
  • objęcie pracownika przepisami ochronnymi prawa pracy,
  • znacznie szerszy niż w przypadku umowy zlecenia obowiązek zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 281 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • art. 734, art. 750 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • art. 631 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.)

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 01.10.2015

Autor:

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK