| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia

Umowa zlecenia i umowa o pracę są umowami starannego działania. Nie oznacza to jednak, że umowy te nie różnią się od siebie. Zawierając umowę zlecenia należy szczególnie uważać, aby nie narazić się na zarzut nawiązywania stosunku cywilnoprawnego w sytuacji, gdy w rzeczywistości dochodzi do powstania stosunku pracy. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne.

RADA

W umowie zlecenia można wskazać miejsce i czas wykonywania czynności objętych tą umową, ale bez odnoszenia się w jej treści do przepisów Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy.

Tylko przy stosunku pracy strona (pracodawca) może zlecać jednostronnie dodatkową pracę (ponad normy czasu pracy lub przedłużony dobowy wymiar czasu pracy), a pracownik zobowiązany jest ją wykonać. Przy zleceniu nie tylko nie może występować podporządkowanie pracownicze, ale rozliczeniu nie podlega czas pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy. W jednym z wyroków Sąd Najwyższy orzekł, że wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych osobie wykonującej pracę na podstawie „umowy zlecenia” przemawia za tym, że strony w rzeczywistości łączy stosunek pracy (wyrok z 4 grudnia 1998 r., sygn. akt I PKN 484/98, OSNP 2000/2/62).

PRZYKŁAD

W umowie zlecenia wskazano, że zleceniodawca ma prawo polecić zleceniobiorcy wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych. Taki zapis jest charakterystyczny dla umów o pracę i świadczy o ukrytym zamiarze zatrudnienia pracowniczego.

Konstruując w treści umowy zlecenia zapisy dotyczące wynagrodzenia można odnieść się do czasu wykonywania usług bądź szczególnej pory ich wykonywania.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 01.10.2015

Autor:

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK