| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kontrola PIP w zakładzie, który nie zatrudnia na podstawie umowy o pracę

Kontrola PIP w zakładzie, który nie zatrudnia na podstawie umowy o pracę

Na terenie hurtowni pracę wykonuje 8 osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Właściciel hurtowni nie zatrudnia nikogo na podstawie umowy o pracę. Czy Państwowa Inspekcja Pracy może objąć kontrolą hurtownię, jeżeli właściciel nie jest pracodawcą w rozumieniu prawa pracy? Kto w obecnym stanie prawnym podlega kontroli PIP (podmioty samozatrudniające się, umowy cywilnoprawne, przedsiębiorcy niebędący pracodawcą) i w jakim zakresie? Kto nie podlega kontroli PIP?

Organy Państwowej Inspekcji Pracy mają prawo objąć kontrolą hurtownię, na terenie której wykonują pracę osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie umów cywilnoprawnych, jednak tylko w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia. W pełnym zakresie kontrola będzie obejmowała pracodawców zatrudniających pracowników na podstawie umów o pracę.

Co do zasady, kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy podlegają:

a) pracodawcy – w pełnym zakresie,

b) przedsiębiorcy niebędący pracodawcami i inne jednostki organizacyjne – na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy – w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia,

c) podmioty świadczące usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej – w zakresie kontroli legalności zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, wykonywania działalności oraz kontroli przestrzegania obowiązku dokonania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia działalności, której prowadzenie jest uzależnione od uzyskania wpisu do tego rejestru, prowadzenia agencji zatrudnienia zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,

d) podmioty kierujące osoby w celu nabywania umiejętności praktycznych, w szczególności odbycia praktyki absolwenckiej, praktyki lub stażu zawodowego, niebędących zatrudnieniem lub inną pracą zarobkową – w zakresie, o którym mowa w art. 19d i 85 ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Kontroli Państwowej Inspekcji Pracy nie podlegają podmioty niewskazane w art. 13 ustawy o PIP. Będzie to – przykładowo – pracodawca, który nie zatrudnia już pracowników, nie powierza innym osobom świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, a ponadto nie jest organizatorem prac świadczonych na jego rzecz przez osoby wykonujące na własny rachunek działalności gospodarczej.

Podstawa prawna:

  • art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. d i e, art. 13 ust. 2 i 3 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU z 2012 r., poz. 404),
  • art. 18 ust. 1, art. 19 d i art. 85 ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »