| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Rozliczanie składek ZUS

Rozliczanie składek ZUS

Chcemy podpisać z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim (niebędącą naszym pracownikiem) umowę-zlecenie. Chcielibyśmy kontynuować tę umowę w trakcie urlopu wychowawczego zleceniobiorcy. Wynagrodzenie za wykonanie umowy będzie określone kwotowo. Jak w takim przypadku należy rozliczać składki ZUS?

Osoby wykonujące pracę na zlecenie, które spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, obowiązkowo podlegają tym ubezpieczeniom tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Obowiązkowe składki emerytalno-rentowe rozlicza za nie pracodawca, który udzielił urlopu macierzyńskiego i wypłaca zasiłek (lub ZUS, jeżeli to on jest płatnikiem zasiłku).

Zleceniobiorca obowiązkowo podlegający ubezpieczeniom emerytalno-rentowym z tytułu przebywania na zasiłku macierzyńskim może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywanej umowy-zlecenia (wówczas obowiązkowa będzie za niego składka wypadkowa, którą w całości finansuje zleceniodawca). Obowiązkowa za zleceniobiorcę będzie również składka zdrowotna.

Zleceniobiorcę należy zgłosić do ZUS na formularzu:

  • ZUS ZZA – jeżeli nie zgłosił wniosku o przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych i w związku z tym jest objęty tylko obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub
  • ZUS ZUA – jeżeli zgłosił się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych; w przypadku objęcia ubezpieczonego dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi płatnik obowiązkowo zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczenia wypadkowego; osoba wykonująca zlecenie nie może zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Prawo do przystąpienia do tego ubezpieczenia przysługuje jedynie osobie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi.

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także zdrowotnemu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, pod warunkiem że nie mają innych tytułów skutkujących obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. W przypadku zawarcia umowy-zlecenia w trakcie urlopu wychowawczego to właśnie zlecenie stanie się „innym tytułem” do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą z tytułu wykonywanej umowy-zlecenia obowiązkowe, a z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie będą należne. Z tytułu umowy-zlecenia, oprócz składek emerytalnej i rentowych, obowiązkowa będzie również składka wypadkowa. Zleceniobiorca ma również prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK