| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Zleceniobiorca bez prawa do zasiłku chorobowego

Zleceniobiorca bez prawa do zasiłku chorobowego

Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę-zlecenie od 1 marca br., przez ostatnie 2,5 roku był bezrobotny i przez rok pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Z przedstawionych przez niego dokumentów wynika, że ma 15-letni pracowniczy staż pracy. Zleceniobiorca podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym – w tym ubezpieczeniu chorobowemu. 22 marca br. stał się niezdolny do pracy. Czy od tej daty przysługuje mu świadczenie chorobowe?

Zleceniobiorca zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli:

  • przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub
  • przerwa była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Do powyższego okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie.

W tym przypadku zleceniobiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków. Ubezpieczeniu chorobowemu podlega od 1 marca br. Od 22 marca stał się niezdolny do pracy, przed zachorowaniem nie miał więc wymaganych 90 dni ubezpieczenia chorobowego. Okres pozostawania bezrobotnym, zarówno z prawem do zasiłku, jak i bez prawa do zasiłku, nie jest okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. A zatem nie można tu badać, czy między jednym a drugim okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przerwa nie przekracza 30 dni.

Również 15-letni staż pracy nie ma znaczenia w przypadku zleceniobiorcy. Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania z uwagi na posiadanie co najmniej 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego mają tylko osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, np. pracownicy. Natomiast zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Zleceniobiorcy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania, jeśli:

  • zachorował absolwent szkoły lub szkoły wyższej, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego z umowy-zlecenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • zleceniobiorcą jest ubezpieczony, który został objęty ubezpieczeniem chorobowym po zakończeniu sprawowania mandatu posła lub senatora, pod warunkiem że przystąpił do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
  • zleceniobiorcą jest ubezpieczony, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Inaczej jest w przypadku zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Przysługuje on od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, niezależnie od długości okresu ubezpieczenia. Przysługuje również w przypadku niepodlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK