| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Zatrudnianie na umowę zlecenia i o dzieło - korzyści i zagrożenia

Zatrudnianie na umowę zlecenia i o dzieło - korzyści i zagrożenia

Pracodawca, który chce ograniczyć koszty zatrudnienia, powinien rozważyć, czy warto zatrudniać osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Taka forma zatrudnienia daje bowiem zatrudniającym sporo korzyści.

Zleceniobiorca pracownik

Pole do ewentualnych oszczędności powstaje, kiedy zdecydujemy się na zatrudnienie na umowę zlecenia osoby, która jest pracownikiem w innej firmie i ze stosunku pracy uzyskuje miesięcznie wynagrodzenie nie mniejsze niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji z tytułu zawartej umowy zlecenia obowiązkowo będzie podlegać tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (chociaż na własny wniosek może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych; wtedy zleceniodawca musi za niego opłacić również obowiązkową składkę wypadkową). Podobnie jednak, jak w przypadku umowy o dzieło, zatrudnienie na dodatkową umowę zlecenia własnego pracownika powoduje, że przychody ze zlecenia sumuje się z przychodami ze stosunku pracy i w całości oskładkowuje.

Zleceniobiorca przedsiębiorca

Można również rozważyć zatrudnienie zleceniobiorcy, który jednocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Gdy przedsiębiorca, w ramach własnej działalności, zawiera umowę zlecenia (przedmiot usługi jest taki sam, jak przedmiot prowadzonej działalności), podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu tylko z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie jest obejmowany ubezpieczeniami ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Zleceniodawca nie ponosi zatem żadnych kosztów związanych z obowiązkiem składkowym za taką osobę. ZUS wskazuje tu jednak na bardzo istotne ograniczenie. Warunkiem, aby umowa zlecenia mogła być traktowana jako wykonywana w ramach działalności gospodarczej, jest to, aby przychód z niej uzyskiwany był opodatkowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (nie zaś jako uzyskiwany z działalności wykonywanej osobiście).

Jeżeli natomiast umowa zlecenia jest wykonywana przez przedsiębiorcę niezależnie od jego działalności gospodarczej (nie w ramach działalności), wówczas zleceniobiorca opłaca składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne tylko z tytułu własnej działalności. Z tytułu umowy zlecenia obowiązkowo opłaca się za niego tylko składkę zdrowotną (chociaż trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji zleceniobiorca może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalno-rentowych).

Jeżeli przychody uzyskiwane z tytułu umowy zlecenia wynoszą co najmniej tyle, ile obowiązująca przedsiębiorcę minimalna podstawa wymiaru składek z tytułu prowadzonej działalności, wówczas może on wskazać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umowę zlecenia. W takiej sytuacji zleceniodawca nie zaoszczędzi na składkach należnych za tę osobę, ale osoba wykonująca zlecenie z własnej działalności będzie mogła opłacić już tylko składkę zdrowotną. Zatem w tym przypadku również pojawią się oszczędności, z tym że po stronie zleceniobiorcy, a nie zleceniodawcy.

Zleceniobiorca student

Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem nie skutkuje obowiązkiem ubezpieczeniowym zleceniobiorcy. Za zleceniobiorcę – ucznia i studenta – nie opłaca się żadnych składek ubezpieczeniowych do ukończenia przez niego 26. roku życia. Wynagrodzenie wypłacane „na rękę” zleceniobiorcy nie ulega znaczącemu zmniejszeniu w stosunku do kwoty brutto.

Podstawa prawna:

  • art. 627, art. 734 Kodeksu cywilnego,
  • art. 22, art. 304 Kodeksu pracy,
  • art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 1, ust. 1a i ust. 2a, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autorzy:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK