| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Od kiedy zleceniobiorca, który ukończył 26 lat, ma prawo do zasiłku chorobowego

Od kiedy zleceniobiorca, który ukończył 26 lat, ma prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy od ponad roku na umowę zlecenia studenta, który 30 września br. ukończył 26 lat. Do tej pory nie podlegał żadnym ubezpieczeniom społecznym. Po ukończeniu przez niego 26 lat zgłosiliśmy go do obowiązkowych ubezpieczeń, a także – na jego wniosek – do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 20 do 31 października br. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy od pierwszego dnia niezdolności do pracy, czy dopiero po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego?

Zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku chorobowego dopiero po upływie okresu wyczekiwania, tj. po upływie 90 dni nieprzerwanego podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

UZASADNIENIE

Prawo do zasiłku chorobowego ubezpieczony nabywa po upływie okresu wyczekiwania, tj. po upływie odpowiedniego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczenie chorobowe ma charakter obowiązkowy czy dobrowolny i wynosi:

  • 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli ma ono charakter obowiązkowy (np. w przypadku pracowników),
  • 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli ma charakter dobrowolny (np. w przypadku zleceniobiorców lub osób prowadzących działalność gospodarczą).

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez okresu wyczekiwania, przysługuje ubezpieczonym (w tym zleceniobiorcom) – m.in. absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych bądź u których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy (art. 4 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy zasiłkowej).

Pozostali zleceniobiorcy, którzy przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, tj. po upływie okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Zleceniobiorca – student, o którym mowa w pytaniu, został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ ukończył 26 lat (art. 6 ust. 4 oraz art. 11 ust. 2 ustawy systemowej), a nie dlatego, że został absolwentem szkoły wyższej. Zatem prawo do zasiłku chorobowego uzyska dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a nie od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca – student 23 sierpnia br. ukończył 26 lat i od tego dnia podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. 23 września 2011 r. stał się niezdolny do pracy i przedłożył zleceniodawcy zaświadczenie lekarskie na okres od 23 do 30 września 2011 r. Za okres orzeczonej niezdolności do pracy zleceniobiorcy nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, gdyż nie posiada 90-dniowego okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca – student 5 września 2011 r. ukończył 26 lat i w tym samym dniu uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych. Również 5 września br. złożył wniosek o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od tego dnia. Następnie 30 września 2011 r. zachorował i przedłożył zaświadczenie lekarskie na okres od 30 września do 7 października 2011 r. Ponieważ zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych, będzie miał prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia orzeczonej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 4, art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »