| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę od stycznia 2010 r. Dodatkowo zawarliśmy z nim umowę zlecenia na wykonanie projektu na okres od stycznia do grudnia 2011 r. Z umowy o pracę pracownik miesięcznie otrzymuje 2850 zł, natomiast z umowy zlecenia 1300 zł. Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni w sierpniu br. Wcześniej chorował również przez 2 tygodnie (14 dni) w marcu. Jak obliczyć świadczenie dla tego pracownika? Czy wynagrodzenie z obydwu umów należy za marzec uzupełnić?

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego za 2 tygodnie niezdolności do pracy w sierpniu br. należy uwzględnić:

  • wynagrodzenie zasadnicze z okresu od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r. Wynagrodzenie z umowy o pracę należy uzupełnić za marzec, gdyż pracownik przepracował więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy w tym miesiącu;
  • wynagrodzenie z umowy zlecenia za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, czyli od stycznia do lipca br. Wynagrodzenia za marzec nie należy uzupełniać, gdyż uwzględnia się je w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

UZASADNIENIE

Za pracownika, na podstawie przepisów ubezpieczeniowych, uważa się nie tylko osobę pozostającą w stosunku pracy, ale również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, a także umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, jeżeli osoba zawarła taką umowę z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy (art. 8 ust. 1 i ust. 2a ustawy systemowej). Umowa zawarta z pracodawcą lub wykonywana na jego rzecz, choćby była podpisana z innym podmiotem, jest traktowana jak łączący strony stosunek pracy, a wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej jest traktowane jak wynagrodzenie z umowy o pracę. Oznacza to, że umowa cywilnoprawna jest oskładkowana jak umowa o pracę, a podleganie ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia, w tym chorobowemu, ma charakter obowiązkowy. Z tych powodów, w przypadku pracowników-zleceniobiorców w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także chorobowe i wypadkowe, uwzględnia się również wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej (art. 18 ust. 1a ustawy systemowej). Taki sposób ustalania podstawy wymiaru składek ma bezpośredni wpływ na wysokość podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

WAŻNE!

Wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na jego rzecz jest traktowane jak wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz są od niego opłacane składki jak z wynagrodzenia z umowy o pracę.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »