| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę od stycznia 2010 r. Dodatkowo zawarliśmy z nim umowę zlecenia na wykonanie projektu na okres od stycznia do grudnia 2011 r. Z umowy o pracę pracownik miesięcznie otrzymuje 2850 zł, natomiast z umowy zlecenia 1300 zł. Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni w sierpniu br. Wcześniej chorował również przez 2 tygodnie (14 dni) w marcu. Jak obliczyć świadczenie dla tego pracownika? Czy wynagrodzenie z obydwu umów należy za marzec uzupełnić?

W przypadku wynagrodzenia za pracę na podstawie stosunku pracy, jeżeli w 12-miesięcznym okresie branym do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownik nie osiągnął tego wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy;
  • przyjmuje się, po odpowiednim uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Państwa pracownik chorował łącznie przez 14 dni (okres ten obejmował również dni wolne od pracy), a więc pracownik przepracował ponad połowę obowiązującego go czasu pracy w danym miesiącu, zatem wynagrodzenie za marzec br. należy uzupełnić. Jeżeli wynagrodzenie jest określone w umowie o pracę w stałej miesięcznej wysokości, za podstawę wymiaru należy przyjąć wynagrodzenie określone w umowie o pracę (art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Gdyby pracownik faktycznie przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy w marcu, wtedy wynagrodzenia z tego miesiąca nie należałoby uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia, a podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za sierpień należałoby obliczyć tylko z 11 miesięcy.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy obliczyć z uwzględnieniem:

  • wynagrodzenia ze zlecenia wypłaconego za okres od stycznia do lipca br. (przyjmijmy, że wynagrodzenie za marzec wyniosło 712,84 zł ze względu na chorobę) oraz
  • wynagrodzenia za pracę wypłaconego za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r., w tym uzupełnione wynagrodzenie za marzec 2011 r. – 2850 zł (jego wysokość ustalona jest w stałej miesięcznej wysokości w umowie).

Wynagrodzenie chorobowe pracownika obliczamy w następujący sposób:

● 2850 zł – (2850 zł x 13,71%) = 2459,26 zł – miesięczne wynagrodzenie z umowy o pracę po potrąceniu składek finansowanych ze środków pracownika,

● 2459,26 zł x 12 miesięcy = 29 511,12 zł – przeciętne wynagrodzenie z umowy o pracę z 12 miesięcy kalendarzowych,

● 1300 zł – (1300 zł x 13,71%) = 1121,77 zł – miesięczne wynagrodzenie z umowy zlecenia po potrąceniu składek finansowanych ze środków pracownika,

● 1121,77 zł x 6 miesięcy = 6730,62 zł – przeciętne wynagrodzenie z umowy zlecenia za pełne 6 miesięcy wykonywania zlecenia,

● 712,84 zł – (712,84 zł x 13,71%) = 615,11 zł – wynagrodzenie z umowy zlecania za marzec 2011 r. po potrąceniu składek finansowanych ze środków pracownika,

● 6730,62 zł + 615,11 zł = 7345,73 zł – przeciętne wynagrodzenie z umowy zlecenia wchodzące do podstawy wymiaru zasiłku za okres od stycznia do lipca 2011 r.,

● 29 511,12 zł + 7345,73 zł = 36 856,85 zł,

● 36 856,85 zł : 12 miesięcy = 3071,40 zł – podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego za sierpień,

● 3071,40 zł : 30 dni = 102,38 zł – stawka za jeden dzień niezdolności do pracy,

● 102,38 zł x 14 dni = 1433,32 zł – stawka za 14 dni niezdolności do pracy.

Podstawa prawna

  • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2, art. 38 ust. 2, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 8 ust. 1, ust. 2a, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »