| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę od stycznia 2010 r. Dodatkowo zawarliśmy z nim umowę zlecenia na wykonanie projektu na okres od stycznia do grudnia 2011 r. Z umowy o pracę pracownik miesięcznie otrzymuje 2850 zł, natomiast z umowy zlecenia 1300 zł. Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni w sierpniu br. Wcześniej chorował również przez 2 tygodnie (14 dni) w marcu. Jak obliczyć świadczenie dla tego pracownika? Czy wynagrodzenie z obydwu umów należy za marzec uzupełnić?

Podstawę wymiaru zasiłku, a także wynagrodzenia chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem (a więc również pracownikowi wykonującemu zlecenie dla swojego pracodawcy), stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia, podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia, przypadające przed miesiącem, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 48 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Przy obliczaniu zasiłku chorobowego wynagrodzenie z dodatkowej umowy zlecenia traktowane jest jak czasowy składnik wynagrodzenia przysługujący z umowy o pracę lub z innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu. Składników tych nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego należnego za okres po tym terminie. Jednak w Państwa przypadku wynagrodzenie z umowy zlecenia przyjmujemy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdyż umowa została zawarta do końca roku, czyli trwa w okresie zachorowania.

W przypadku Państwa pracownika podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za sierpień br. należy ustalić z:

  • wynagrodzenia z umowy o pracę wypłaconego za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r.
  • wynagrodzenia ze zlecenia wypłaconego za okres od stycznia do lipca 2011 r.

Wynagrodzenie z tytułu wykonywania zlecenia wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, bez jego uzupełniania. Oznacza to, że wynagrodzenia za marzec, kiedy to pracownik również chorował, nie należy uzupełniać, lecz przyjąć je w rzeczywiście uzyskanej wysokości. Jeżeli pracownik ze względu na chorobę nie wykonał w pełni zlecenia, jego wynagrodzenie mogło ulec odpowiedniemu obniżeniu. Jednak, ze względu na samodzielne kierowanie tokiem prac przez zleceniobiorcę, choroba wcale nie musiała oznaczać opóźnień czy braku postępów w realizacji zlecenia. Mimo choroby zleceniobiorca mógł więc otrzymać w marcu br. przysługującą mu stawkę wynagrodzenia w pełnej wysokości.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »