| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Ubezpieczenie rolnika pracującego na podstawie umowy o dzieło

Ubezpieczenie rolnika pracującego na podstawie umowy o dzieło

Przez 12 lat, do 31 stycznia 2011 r., byłam zatrudniona w firmie budowlano-montażowej na podstawie umowy o pracę jako księgowa. 1 lutego 2011 r. otrzymałam w drodze darowizny od rodziców gospodarstwo rolne i zostałam objęta od tego dnia ubezpieczeniem społecznym rolników. Czy obecnie, będąc ubezpieczona w KRUS, mogę dla mojego poprzedniego pracodawcy świadczyć usługi związane z obsługą księgową firmy na podstawie umowy o dzieło? Czy KRUS nie wyłączy mnie wówczas z ubezpieczeń?

Podjęcie pracy na podstawie umowy o dzieło nie spowoduje, że KRUS wyłączy Panią z ubezpieczenia rolniczego. Jednak w przypadku, gdy przedmiotem takiej umowy byłaby obsługa księgowa firmy, zawarcie tej umowy może zostać podważone np. przez Inspekcję Pracy. Jeśli umowa zostanie uznana np. za umowę zlecenia lub umowę o pracę, będzie Pani miała tytuł do objęcia ubezpieczeniami w ZUS, co wykluczy możliwość podlegania ubezpieczeniom w KRUS.

UZASADNIENIE

Aby pozostać w ubezpieczeniu rolników nie można podejmować takiej pracy, która powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeń społecznych w ZUS. Powszechny system ubezpieczeń, w ramach którego składki są opłacane w ZUS, ma bowiem pierwszeństwo przed systemem ubezpieczenia rolniczego (art. 5 ust. 1 ustawy systemowej).

Praca na podstawie umowy o dzieło nie została wymieniona jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w ZUS. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wykonawca umowy o dzieło jest pracownikiem zlecającego (lub ewentualnie pracownikiem odbiorcy usługi świadczonej na podstawie tej umowy). Ponieważ nie pozostaje Pani obecnie w stosunku pracy z byłym pracodawcą, zawarcie z nim umowy o dzieło nie spowoduje powstania obowiązku ubezpieczeń w ZUS.

Zagrożenie

Rolnik, który nadal chce opłacać składki w KRUS, nie może podjąć pracy zarobkowej, która stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniami w ZUS.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »