| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Ubezpieczenie rolnika pracującego na podstawie umowy o dzieło

Ubezpieczenie rolnika pracującego na podstawie umowy o dzieło

Przez 12 lat, do 31 stycznia 2011 r., byłam zatrudniona w firmie budowlano-montażowej na podstawie umowy o pracę jako księgowa. 1 lutego 2011 r. otrzymałam w drodze darowizny od rodziców gospodarstwo rolne i zostałam objęta od tego dnia ubezpieczeniem społecznym rolników. Czy obecnie, będąc ubezpieczona w KRUS, mogę dla mojego poprzedniego pracodawcy świadczyć usługi związane z obsługą księgową firmy na podstawie umowy o dzieło? Czy KRUS nie wyłączy mnie wówczas z ubezpieczeń?

Umowa o dzieło nie może być jednak podstawą wykonywania każdej pracy. Jest to umowa rezultatu i nie wolno jej zawierać na wykonywanie czynności, których charakter wskazuje na konieczność zawarcia innej umowy – np. umowy zlecenia (umowa starannego działania), czy umowy o pracę (w celu wykonywania pracy określonego rodzaju w miejscu i w czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem).

O ile zasadność zawarcia umowy o dzieło na świadczenie jednorazowej usługi księgowej (np. sporządzenie bilansu rocznego) nie budzi wątpliwości, o tyle zawarcie takiej umowy na świadczenie usług w zakresie obsługi księgowej firmy należy uznać za nieprawidłowe.

Taka umowa może zostać podważona przez organy kontroli (np. PIP czy ZUS). Skutkiem tego będzie powstanie obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS i wyłączenie z ubezpieczenia rolników w KRUS od dnia podjęcia pracy.

Podjęcie pracy zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia ubezpieczeniami w ZUS pozwala kontynuować ubezpieczenia w KRUS wyłącznie w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej po co najmniej 3-letnim okresie nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu rolników. Możliwość ta obwarowana jest wywiązaniem się z formalności wobec KRUS w ustawowym terminie oraz nieprzekroczeniem limitu należnego podatku dochodowego od przychodów z tej działalności.

Podstawa prawna

  • art. 5a ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 16 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 22 § 12 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK