| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Ubezpieczenie rolnika pracującego na podstawie umowy o dzieło

Ubezpieczenie rolnika pracującego na podstawie umowy o dzieło

Przez 12 lat, do 31 stycznia 2011 r., byłam zatrudniona w firmie budowlano-montażowej na podstawie umowy o pracę jako księgowa. 1 lutego 2011 r. otrzymałam w drodze darowizny od rodziców gospodarstwo rolne i zostałam objęta od tego dnia ubezpieczeniem społecznym rolników. Czy obecnie, będąc ubezpieczona w KRUS, mogę dla mojego poprzedniego pracodawcy świadczyć usługi związane z obsługą księgową firmy na podstawie umowy o dzieło? Czy KRUS nie wyłączy mnie wówczas z ubezpieczeń?

Umowa o dzieło nie może być jednak podstawą wykonywania każdej pracy. Jest to umowa rezultatu i nie wolno jej zawierać na wykonywanie czynności, których charakter wskazuje na konieczność zawarcia innej umowy – np. umowy zlecenia (umowa starannego działania), czy umowy o pracę (w celu wykonywania pracy określonego rodzaju w miejscu i w czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem).

O ile zasadność zawarcia umowy o dzieło na świadczenie jednorazowej usługi księgowej (np. sporządzenie bilansu rocznego) nie budzi wątpliwości, o tyle zawarcie takiej umowy na świadczenie usług w zakresie obsługi księgowej firmy należy uznać za nieprawidłowe.

Taka umowa może zostać podważona przez organy kontroli (np. PIP czy ZUS). Skutkiem tego będzie powstanie obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS i wyłączenie z ubezpieczenia rolników w KRUS od dnia podjęcia pracy.

Podjęcie pracy zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia ubezpieczeniami w ZUS pozwala kontynuować ubezpieczenia w KRUS wyłącznie w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej po co najmniej 3-letnim okresie nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu rolników. Możliwość ta obwarowana jest wywiązaniem się z formalności wobec KRUS w ustawowym terminie oraz nieprzekroczeniem limitu należnego podatku dochodowego od przychodów z tej działalności.

Podstawa prawna

  • art. 5a ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 16 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 22 § 12 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »