| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Prawo do zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy – studenta, który obronił pracę magisterską

Prawo do zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy – studenta, który obronił pracę magisterską

Zatrudniamy na umowę zlecenia studenta (25 lat), który 20 lipca br. obronił pracę magisterską. Od 15 lipca br. do chwili obecnej przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mu prawo do świadczenia chorobowego i za jaki okres? Czy przystąpienie w tym czasie do egzaminu jest podstawą do odmowy prawa do zasiłku chorobowego (na zwolnieniu lekarskim jest wskazanie, że chory może chodzić)?

Państwa zleceniobiorca nabędzie prawo do świadczenia chorobowego od 21 lipca br. pod warunkiem, że od tej daty zostanie zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Za okres od 15 do 20 lipca br. nie ma prawa do świadczenia za czas choroby, gdyż jako student pracujący na zlecenie nie podlegał ubezpieczeniom społecznym (w tym także ubezpieczeniu chorobowemu). Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy zleceniobiorca może przystąpić do egzaminu w czasie zwolnienia lekarskiego, należy wystąpić do ZUS o zajęcie w tej sprawie stanowiska.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne. Jeżeli jednak zleceniobiorca jest studentem i nie ukończył 26 lat, nie podlega żadnym ubezpieczeniom – ani społecznym, ani zdrowotnemu. Nie należy go zgłaszać do ubezpieczeń ani opłacać za niego składek.

Studentem, do celów stosowania przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych, jest osoba ucząca się na studiach pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich) lub drugiego stopnia (magisterskich) albo na jednolitych studiach magisterskich. Nie jest przy tym istotne, czy dana szkoła jest szkołą publiczną czy prywatną.

Status studenta osoba zachowuje do dnia:

  • złożenia egzaminu dyplomowego,
  • zdania ostatniego egzaminu wymaganego planem studiów (np. kierunek lekarski),
  • zaliczenia ostatniej przewidzianej planem studiów praktyki (np. kierunek farmacja),
  • skreślenia z listy studentów.

Wraz z utratą statusu studenta zleceniobiorca, który wykonuje pracę na podstawie trwającej umowy zlecenia, powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, tj. emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Takiego zgłoszenia należy dokonać od dnia następnego po dniu utraty statusu studenta, nawet jeśli zleceniobiorca nie ukończył jeszcze 26 lat.

Oznacza to, że Państwa zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych od dnia następnego po dniu obrony pracy dyplomowej, tj. od 21 lipca br. Natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorcę należy zgłosić tylko wtedy, gdy wyrazi chęć podlegania temu ubezpieczeniu. Zgłoszenia tego należy dokonać w terminie wskazanym przez zleceniobiorcę we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK