| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Prawo do zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy – studenta, który obronił pracę magisterską

Prawo do zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy – studenta, który obronił pracę magisterską

Zatrudniamy na umowę zlecenia studenta (25 lat), który 20 lipca br. obronił pracę magisterską. Od 15 lipca br. do chwili obecnej przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mu prawo do świadczenia chorobowego i za jaki okres? Czy przystąpienie w tym czasie do egzaminu jest podstawą do odmowy prawa do zasiłku chorobowego (na zwolnieniu lekarskim jest wskazanie, że chory może chodzić)?

Aby absolwent szkoły wyższej mógł uzyskać prawo do świadczenia chorobowego, musi zostać zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli taki absolwent zostanie zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia następnego po dniu złożenia egzaminu dyplomowego, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego będzie mu przysługiwać od pierwszego dnia podlegania temu ubezpieczeniu (art. 4 ust. 3 pkt 1 ustawy zasiłkowej). W tym przypadku termin 90 dni nie może zostać przekroczony. Jeżeli taki absolwent zostałby zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego po upływie 90 dni od złożenia egzaminu dyplomowego, prawo do świadczenia chorobowego nabywa dopiero po upływie okresu wyczekiwania (tj. po 90 dniach w razie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie albo po 30 dniach, jeżeli ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe).

Jeżeli Państwa zleceniobiorca zgłosi wniosek o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 21 lipca br., to prawo do zasiłku chorobowego nabędzie od pierwszego dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego, tj. od 21 lipca br., gdyż wymóg ustawowy przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły wyższej zostanie spełniony. Natomiast za okres niezdolności do pracy od 15 do 20 lipca br. Państwa zleceniobiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ w tym czasie nie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Jeżeli w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły wyższej absolwent zostanie zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego, prawo do świadczenia chorobowego nabędzie od pierwszego dnia podlegania temu ubezpieczeniu.

Uczestnictwo w zajęciach oraz przystępowanie do egzaminów nie stanowią okoliczności powodującej utratę prawa do świadczenia chorobowego pod warunkiem, że czynności te nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia ubezpieczonego i nie spowodują przedłużenia okresu niezdolności do pracy. Jeżeli jednak mają Państwo wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie przedstawione przez zleceniobiorcę jest wykorzystywane w sposób prawidłowy, mogą Państwo wystąpić do ZUS o rozstrzygnięcie. ZUS wówczas zwraca się o opinię do lekarza leczącego i w razie sporu wydaje decyzję, od której przysługuje odwołanie do właściwego sądu rejonowego w terminie miesiąca od otrzymania decyzji.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 3 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 36 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 7, pkt 8, pkt 9 i pkt 20, art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »