| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenia z wynagrodzeniem niższym niż 200 zł miesięcznie - składki i podatek

Umowa zlecenia z wynagrodzeniem niższym niż 200 zł miesięcznie - składki i podatek

Prowadzę mały zakład usługowy. Planuję zatrudnić na umowę-zlecenie osobę do sprzątania magazynu na 4 godziny, raz w tygodniu. Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie niższe niż 200 zł miesięcznie. Słyszałem, że ta kwota nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne i jest zwolniona z podatku dochodowego. Czy to prawda?

Nie. Przepisy prawa nie przewidują szczególnie określonej kwoty przychodu, uzyskiwanej z tytułu umowy-zlecenia, która jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne. Kwotę wynagrodzenia uzyskanego przez zleceniobiorcę należy również opodatkować. Wynagrodzenie takie nie będzie jednak opodatkowane na zasadach ogólnych. Od kwoty przychodu ze zlecenia nieprzekraczającej 200 zł pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 18% przychodu.

Co do zasady umowa-zlecenie stanowi samoistny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Szczegółowe przepisy przewidują tu jednak pewne wyjątkowe sytuacje, w których płatnik zatrudniający zleceniobiorcę nie ma obowiązku opłacenia za niego składek na ubezpieczenia społeczne, a nawet nie musi zatrudnionej osoby w ogóle zgłaszać do ZUS. Dotyczy to szczególnych przypadków – np. zleceniobiorcy, który jest uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub studentem – do ukończenia przez niego 26. roku życia. Dla takiej osoby umowa-zlecenie w ogóle nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami – ani społecznymi, ani zdrowotnym (jeśli nie jest zawarta z aktualnym pracodawcą lub wykonywana na jego rzecz). Obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawieranych umów-zleceń nie opłaca się również w szczególnych przypadkach tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Za przykład może tu posłużyć często występująca sytuacja, w której przyjmujący zlecenie obowiązkowo podlega ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, z której uzyskuje w przeliczeniu na miesiąc kwotę nie mniejszą niż minimalne wynagrodzenie za pracę, określone odrębnymi przepisami (w 2011 r. wynosi ona 1386 zł). Ważne jest zatem, aby przed podpisaniem umowy wnikliwie zapoznać się z sytuacją ubezpieczeniową zleceniobiorcy. W zależności od tego, jakie rodzaje działalności zarobkowej on prowadzi i jakie inne tytuły do ubezpieczeń posiada, obowiązek składkowy z tytułu zawieranej umowy-zlecenia może ukształtować się bardzo różnie.

Kwota wynagrodzenia w wysokości nie wyższej niż 200 zł miesięcznie nie jest również zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, chociaż rozliczenie z fiskusem będzie się odbywać w innej formie niż rozliczenie na zasadach ogólnych. Od przychodów z tytułu umowy-zlecenia, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 18% przychodu (art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Opodatkowując przychód takiego zleceniobiorcy od podstawy opodatkowania, nie należy odliczać kosztów uzyskania przychodu ani składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez zleceniobiorcę. Ponadto podatnik nie będzie musiał się rozliczyć z tego przychodu po zakończeniu roku, a płatnik sporządzać PIT-11.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »