| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Zawarcie umowy zlecenia z księgową będzie niedopuszczalne. Zlecenie będzie dotyczyć tych samych rodzajowo prac, które pracownica wykonuje w ramach stosunku pracy. Taka sytuacja jest uznawana za omijanie przepisów o czasie pracy. Mimo zewnętrznego źródła finansowania wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, umowa ta zostałaby zawarta między stronami stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Orzecznictwo sądów pracy konsekwentnie wskazuje, że dodatkowa umowa cywilnoprawna (umowa zlecenia, umowa o dzieło) zawarta z własnym pracownikiem powinna dotyczyć innych rodzajowo czynności niż te, które pracownik wykonuje w ramach umowy o pracę. Wskazał na to m.in. Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (III APa 24/06, OSA 2007/7/12), stwierdzając, że „świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy, przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy. Praca nadliczbowa jest możliwa jedynie wówczas, gdy wprost dopuszczają ją przepisy ustawy i to w granicach ustalonych tymi przepisami”.

WAŻNE!

Pracodawca może zawrzeć umowę cywilnoprawną z własnym pracownikiem tylko na pracę innego rodzaju niż ta, którą wykonuje on na podstawie umowy o pracę.

W przedstawionej sytuacji, gdyby zawarli Państwo z pracownicą dodatkową umowę zlecenia, za czas jej wykonywania pracownica uzyska prawo do dodatkowego wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (uchwała Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39). W omawianym przypadku nie ma znaczenia źródło finansowania wynagrodzenia za wykonanie zlecenia. Umowa ta zostanie zawarta z własnym pracodawcą i będzie dotyczyć pracy bezpośrednio wchodzącej w zakres czynności świadczonych przez Państwa pracownicę w ramach stosunku pracy. Zatem zawarcie umowy zlecenia z księgową będzie w przedstawionej sytuacji nieprawidłowe.

Do rozliczania projektu mogą Państwo zatrudnić inną osobę, np. spoza firmy, lub innego pracownika, który potrafi rozliczyć projekt, ale nie jest zatrudniony w Państwa firmie na stanowisku związanym z rozliczeniami finansowymi.

Podstawa prawna

  • art. 22, art. 151 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »