| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Zawarcie umowy zlecenia z księgową będzie niedopuszczalne. Zlecenie będzie dotyczyć tych samych rodzajowo prac, które pracownica wykonuje w ramach stosunku pracy. Taka sytuacja jest uznawana za omijanie przepisów o czasie pracy. Mimo zewnętrznego źródła finansowania wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, umowa ta zostałaby zawarta między stronami stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Orzecznictwo sądów pracy konsekwentnie wskazuje, że dodatkowa umowa cywilnoprawna (umowa zlecenia, umowa o dzieło) zawarta z własnym pracownikiem powinna dotyczyć innych rodzajowo czynności niż te, które pracownik wykonuje w ramach umowy o pracę. Wskazał na to m.in. Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (III APa 24/06, OSA 2007/7/12), stwierdzając, że „świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy, przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy. Praca nadliczbowa jest możliwa jedynie wówczas, gdy wprost dopuszczają ją przepisy ustawy i to w granicach ustalonych tymi przepisami”.

WAŻNE!

Pracodawca może zawrzeć umowę cywilnoprawną z własnym pracownikiem tylko na pracę innego rodzaju niż ta, którą wykonuje on na podstawie umowy o pracę.

W przedstawionej sytuacji, gdyby zawarli Państwo z pracownicą dodatkową umowę zlecenia, za czas jej wykonywania pracownica uzyska prawo do dodatkowego wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych (uchwała Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 1994 r., I PZP 13/94, OSNP 1994/3/39). W omawianym przypadku nie ma znaczenia źródło finansowania wynagrodzenia za wykonanie zlecenia. Umowa ta zostanie zawarta z własnym pracodawcą i będzie dotyczyć pracy bezpośrednio wchodzącej w zakres czynności świadczonych przez Państwa pracownicę w ramach stosunku pracy. Zatem zawarcie umowy zlecenia z księgową będzie w przedstawionej sytuacji nieprawidłowe.

Do rozliczania projektu mogą Państwo zatrudnić inną osobę, np. spoza firmy, lub innego pracownika, który potrafi rozliczyć projekt, ale nie jest zatrudniony w Państwa firmie na stanowisku związanym z rozliczeniami finansowymi.

Podstawa prawna

  • art. 22, art. 151 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »