| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej

Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej

Zarząd to organ, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją w stosunkach zewnętrznych. Stąd też kwestie związane z doborem i zatrudnianiem członków zarządu spółki nabierają dla spółek istotnego znaczenia.

Pomimo liberalnego podejścia sądów do rozwiązywania umów z członkami zarządu, w praktyce rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wobec odwołania pracownika z funkcji członka zarządu może napotykać trudności. Przede wszystkim rozwiązanie stosunku pracy może zostać skutecznie zablokowane przez odwołanego zarządcę. W tym miejscu w grę wchodzi artykuł 41 k.p., który nie pozwala na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę podczas jego usprawiedliwionej nieobecności (np. urlop wypoczynkowy, choroba), jeśli nie upłynął jeszcze okres uzasadniający rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Odwołany członek zarządu, pozostający na zwolnieniu lekarskim, może jeszcze przez dłuższy czas pozostać pracownikiem spółki. Problemy mogą pojawić się również, gdy członek zarządu był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku zarządcy połączonym z inną funkcją (np. dyrektora ds. personalnych, dyrektora ds. finansowych). Wówczas samo usunięcie z zarządu może okazać się niewystarczającym powodem do skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę, wobec połączenia dwóch stanowisk w jednym.

Członek zarządu pracownikiem

Należy również zwrócić uwagę, iż możliwość zatrudniania członka zarządu w ramach umowy o pracę doznaje pewnych ograniczeń. Istnieje ugruntowana linia orzecznictwa, zgodnie z którą nie jest możliwe zawarcie umowy o pracę między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a jedynym członkiem zarządu będącym zarazem jedynym jej wspólnikiem. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy m.in. w wyrokach z 8 marca 1995 r., I PZP 7/95, z 18 grudnia 1996 r., I CKN 20/96, czy też w jednym z nowszych orzeczeń z 7 kwietnia 2010 r., II UK 357/09. Zwraca się uwagę, iż w sytuacji zawarcia umowy o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu, który jest de facto jej właścicielem, stosunek pracy zostałby pozbawiony swojego podstawowego elementu, jakim jest podporządkowanie pracownika w procesie pracy – tu członek zarządu, a zarazem właściciel spółki nie byłby nikomu podporządkowany. Nie ma natomiast przeszkód, aby członek zarządu będący jednocześnie wspólnikiem w spółce wieloosobowej został zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę. Jak wskazał w jednym ze swoich orzeczeń Sąd Najwyższy, w spółce wieloosobowej, nawet dwuosobowej, nie zachodzi sytuacja, która wyklucza podporządkowanie pracownicze będące podstawową cechą stosunku pracy (art. 22 k.p.), czyli nie dochodzi do zawarcia umowy z samym sobą. Fakt, że czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w takiej spółce wykonuje jej zarząd, nie oznacza automatycznego wykluczenia podporządkowania członka zarządu jako pracownika spółki kierownictwu pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2010 r., II UK 33/10).

Zatrudniając członka zarządu na podstawie umowy o pracę, należy pamiętać o wszystkich elementach charakterystycznych dla stosunku pracy, natomiast jeżeli wolą stron jest takie ukształtowanie łączących ich stosunków umownych, nie ma przeszkód, aby członek zarządu spółki był jej pracownikiem.

UWAGA

Ochronna funkcja prawa pracy obejmująca pracownika, jakim jest członek zarządu, przejawia się przede wszystkim w szczególnych uprawnieniach przysługujących pracownikom na wypadek macierzyństwa czy też choroby. Istnieje również niezbywalne prawo do wypoczynku, ochrony wynagrodzenia, a co najważniejsze ochrony trwałości stosunku pracy (tu w szczególności zakaz wypowiadania umowy o pracę podczas choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, zakaz wypowiadania umów o pracę określonym grupom pracowników, takich jak m.in. kobiety w ciąży, działacze związkowi, czy też zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom w wieku przedemerytalnym).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK