| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenia - określenie wysokości wynagrodzenia

Umowa zlecenia - określenie wysokości wynagrodzenia

Planujemy zawarcie umowy zlecenia z 23-letnim studentem. Chcemy rozliczać się z nim cyklicznie, co miesiąc, przy czym kwoty miesięcznego wynagrodzenia nie przekroczą 200 zł. Czy jeśli w umowach określimy taką wysokość wynagrodzenia, a przychód zleceniobiorcy w 2011 r. nie przekroczy 3091 zł, to odzyska on podatek zapłacony w tym roku z zawartych umów?

Jeśli w każdej z zawartych umów ustalą Państwo wysokość wynagrodzenia na poziomie nieprzekraczającym 200 zł, to zleceniobiorca nie odzyska podatku zapłaconego w 2011 r. Lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie podpisanie zlecenia, w którym nie zostanie wprost określona kwota należności, lecz jedynie sposób jej wyliczenia, np. jako iloczyn stawki godzinowej i godzin pracy. Wówczas tak określony przychód będzie opodatkowany według skali podatkowej, a zleceniobiorca będzie mógł odzyskać zapłacony podatek.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek zryczałtowany w wysokości 18% przychodu należy pobierać m.in. od należności nieprzekraczających 200 zł z tzw. małych zleceń zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof). Zatem podatek ryczałtowy jest obliczany bezpośrednio od przychodu, bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu i ewentualne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W tym przypadku podatek jest rozliczany ostatecznie i nie można go uwzględnić w zeznaniu rocznym sporządzanym przez podatnika – zleceniobiorcę. Tym samym podatnik nie może odzyskać podatku również za rok, w którym jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku (w 2011 r. – 3091 zł).

Jeżeli natomiast w umowie zlecenia należność nie zostanie wprost określona, a strony postanowią jedynie o sposobie jej obliczenia, wówczas od tak ustalonego przychodu, bez względu na jego ostateczną wysokość, płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek według skali.

WAŻNE!

Jeżeli w umowie zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie jest wprost określona kwota należności, lecz wyłącznie sposób jej wyliczenia, od takiego przychodu (bez względu na jego ostateczną wysokość) płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek na zasadach ogólnych.

Wysokość zobowiązania wobec urzędu skarbowego podatnik ustali już samodzielnie w rocznym zeznaniu podatkowym. W związku z tym może się okazać, że jeżeli jego dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, odzyska on wpłaconą zaliczkę na podatek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK