| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenia zawarta z członkiem zarządu - koszty uzyskania przychodów

Umowa zlecenia zawarta z członkiem zarządu - koszty uzyskania przychodów

Chcemy zawrzeć z członkiem zarządu odpłatną umowę zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą, wykonywał czynności doradcze. Taka umowa jest, naszym zdaniem, potrzebna, ponieważ uchwała powołująca tę osobę na członka zarządu nie zawiera treści dotyczących zakresu obowiązków ani wysokości przysługującego jej wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy? Jeżeli tak, to jakie koszty uzyskania przychodów powinniśmy zastosować do wynagrodzenia wynikającego z tego zlecenia?

WAŻNE!

Do przychodu ze zlecenia, na podstawie którego członek zarządu sprawuje swoją funkcję, należy stosować podstawowe zryczałtowane kup (w 2011 r. – 111,25 zł).

PRZYKŁAD

Z członkiem zarządu została zawarta od 1 kwietnia 2011 r. odpłatna umowa zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą i wykonywał czynności doradcze. Wynagrodzenie z tej umowy ustalono na poziomie 2500 zł za cały miesiąc. Na podstawie tej umowy członek zarządu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ale nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podstawa opodatkowania w przypadku wynagrodzenia z umowy zlecenia wynosi:

2500 zł – (2500 zł x 11,26% – wysokość składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe) – 111,25 zł = 2107,25 zł; po zaokr. 2107 zł.

Muszą jednak Państwo pamiętać, że jeżeli wartość takiej umowy nie przekroczy 200 zł, od pełnej wysokości wynagrodzenia przysługującego na tej podstawie członkowi zarządu należy naliczyć podatek zryczałtowany w wysokości 18%. W tym przypadku nie mogą Państwo zastosować kosztów uzyskania przychodów, gdyż podstawa opodatkowania nie jest pomniejszana o te koszty.

PRZYKŁAD

Od 1 kwietnia 2011 r. z członkiem zarządu została zawarta odpłatna umowa zlecenia, na podstawie której będzie on brał udział w comiesięcznym posiedzeniu zarządu spółki. Wynagrodzenie z tej umowy zostało ustalone na poziomie 180 zł za każde takie posiedzenie. Z umowy członek zarządu podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podstawę opodatkowania w tym przypadku stanowi wartość umowy, tj. 180 zł.

Podstawa prawna

  • art. 13 pkt 2, pkt 5–9, art. 22 ust. 2 pkt 1, ust. 9 pkt 4–5, art. 30 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 201 § 4, art. 386 § 4 Kodeksu spółek handlowych.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »