| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zdarzenia nie uznano za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia

Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zdarzenia nie uznano za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia

Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia i którego zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, uległ wypadkowi przy wykonywaniu tej umowy. Nasz zakład pracy nie uznał tego zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia. Zleceniobiorca wystąpił do ZUS o przyznanie mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Po otrzymaniu decyzji odmownej, odwołał się od niej do sądu. Zleceniobiorca na dzień wypadku nie miał 90 dni ubezpieczenia chorobowego, ale umowa ta w dalszym ciągu trwa. Czy od dnia tego zdarzenia powinniśmy wypłacać zleceniobiorcy świadczenie z ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to za jaki okres? Jakie będą konsekwencje, jeśli sąd uzna, że był to wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia?

Powinni Państwo zacząć wypłacać zleceniobiorcy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego po upływie 90 dni dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Po ewentualnym uznaniu przez sąd zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia należy dokonać wyrównania należnych świadczeń do 100% podstawy wymiaru i dokonać korekty raportów ZUS RSA oraz deklaracji ZUS DRA. Świadczenia takie nie powinny być wypłacane przez okres dłuższy niż 182 dni.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy, jeśli niezdolność została spowodowana wypadkiem przy wykonywaniu umowy zlecenia. Zasiłek jest wówczas wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego (art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy/zleceniu, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

Do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego niezbędne jest jednak uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy – w Państwa przypadku za wypadek podczas wykonywania umowy zlecenia.

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które wystąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (art. 3 ust. 3 pkt 6 ustawy wypadkowej).

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy związanego z wykonywaniem umowy zlecenia dokonuje w karcie wypadku zleceniodawca (art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy wypadkowej). ZUS odmawia zleceniobiorcy prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli:

  • w karcie wypadku zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy,
  • w karcie wypadku znajdują się bezpodstawne stwierdzenia,
  • karta wypadku nie została przedstawiona w ZUS.

ZUS odmawia przyznania świadczenia w formie decyzji (art. 22 ust. 1 i ust. 2 ustawy wypadkowej).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »