| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jak zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Jak zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą ma charakter umowy cywilnoprawnej, a zarazem stronom tej umowy przyznano uprawnienia i nałożono na nie obowiązki typowe dla stosunku pracy. Osobie wykonującej taką pracę należy się urlop czy wynagrodzenie także za czas choroby. Pracodawca z kolei może zmniejszyć wypłatę lub jej nawet pozbawić, jeśli produkty czy usługi zostaną wykonane wadliwe.

Zawarcie umowy

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie. Tak jak w przypadku nawiązania typowego stosunku pracy, umowę tę można zawrzeć na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na czas nieokreślony. Okres próbny nie może przekraczać trzech miesięcy.

W umowie tej należy określić rodzaj pracy, termin rozpoczęcia oraz zasady wynagradzania. W umowie musi być wskazana minimalna miesięczna ilość pracy, do której zobowiązuje się wykonawca. To minimum powinno – aczkolwiek nie musi – być tak ustalone, aby jego realizacja zapewniała uzyskanie co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia. W 2011 r. wynagrodzenie to wynosi 1386 zł, jego połowa to 693 zł. Pracodawca musi przy tym wiedzieć, czy dla wykonawcy będzie to jedyne lub główne źródło utrzymania. Jeżeli tak, wtedy w umowie trzeba określić taką minimalną ilość pracy, która zapewni wynagrodzenie nie mniejsze od najniższej płacy. To oznacza, że należy ściśle wskazać jednostki zleconej pracy (np. 450 długopisów do zmontowania, 500 kopert do sklejenia) i zapłatę za nią (np. 10 zł za sztukę).

Sąd Najwyższy w wyroku wydanym w zeszłym roku przypomniał, że określenie minimalnej miesięcznej ilości pracy jest istotnym elementem umowy o pracę nakładczą, zapewniając tym samym m.in. określone wynagrodzenie dla wykonawcy. I podkreślił, że jeśli strony takiej umowy zawierają ją z zamiarem niedotrzymania tego warunku, w istocie ich świadczenia woli są dotknięte pozornością (wyrok z 28 kwietnia 2010 r., sygn. akt II UK 334/09, niepublikowany). Pozorność ta ma określone konsekwencje, np. może się wiązać z odmową objęcia wykonawcy ubezpieczeniem społecznym. Sąd Najwyższy również zwrócił na to uwagę. Jak podkreślił, umowa zawarta dla pozoru nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, jeżeli przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że jedna nie będzie świadczyć pracy, a druga nie będzie z jej pracy korzystać, czyli strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wypełniających treść umowy. Podleganie ubezpieczeniom społecznym wynika z prawdziwego zatrudnienia, a nie z faktu zawarcia stosownej umowy (wyrok z 21 maja 2010 r., sygn. akt I UK 43/10, niepublikowany). Wykonawcę uważa się bowiem za pracownika w rozumieniu przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, o ubezpieczeniu społecznym, ubezpieczeniu rodzinnym oraz oświadczeniach pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jeżeli nie jest objęty tymi przepisami z innego tytułu. Przestrzeganie przepisów z tym związanych jest ściśle kontrolowane przez ZUS i nierzadko staje się przedmiotem postępowań sądowych. Jedna z takich spraw, rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku, dotyczyła zawarcia umowy o pracę nakładczą w celu uzyskania przez wykonawcę drugiego tytułu podlegania ubezpieczeniom i opłacania niższych składek przez niego niż wynikające z prowadzonej jednocześnie działalności gospodarczej. Sąd uznał, że umowa, której jedynym celem jest uzyskanie prawa wyboru ubezpieczenia z uwagi na niską składkę, jest pozorna (wyrok z 10 marca 2009 r., sygn. akt III AUa 60/09, OSAB 2010/1/45).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK