| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy zleceniobiorcy, który podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z przerwami, przysługuje zasiłek chorobowy

Czy zleceniobiorcy, który podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z przerwami, przysługuje zasiłek chorobowy

Zawieraliśmy umowy zlecenia ze zleceniobiorcą na okresy od 15 sierpnia do 30 września 2010 r., od 20 października do 20 listopada 2010 r. oraz od 15 grudnia 2010 r. do 15 lutego 2011 r. Zleceniobiorca był wcześniej zatrudniony na umowę o pracę do 1 czerwca 2010 r. przez rok u innego pracodawcy, natomiast w okresach, na jakie zostały zawarte umowy zlecenia, podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Obecna umowa zlecenia zawiera zapis o przysługującym zleceniobiorcy miesięcznym wynagrodzeniu w wysokości 1600 zł. Zleceniobiorca chorował od 22 stycznia do 7 lutego 2011 r. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Jak liczyć jego wysokość?

Zleceniobiorcy przysługuje zasiłek chorobowy za okres od 22 stycznia do 7 lutego 2011 r. Posiada on 90-dniowy okres wyczekiwania, ponieważ przerwa między okresami podlegania ubezpieczeniu chorobowemu nie trwała dłużej niż 30 dni. Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przychód z pierwszego niepełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony (art. 14 ust. 1 ustawy systemowej). Zleceniobiorca, który dobrowolnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego należy wliczać poprzednie okresy tego ubezpieczenia (obowiązkowe i dobrowolne), jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni (art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej).

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca wykonywał na rzecz tego samego zleceniodawcy umowę zlecenia w okresach od 13 czerwca do 31 sierpnia 2010 r. i od 12 października do 30 grudnia 2010 r. Z tytułu wykonywania tych umów zleceniobiorca podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Chorował od 20 do 30 grudnia 2010 r. Ponieważ w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wystąpiła przerwa powyżej 30 dni, zleceniobiorca nie miał nieprzerwanego 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego przed zachorowaniem i nie miał prawa do zasiłku chorobowego za okres choroby.

Od powyższej zasady obowiązują wyjątki, gdy zasiłek chorobowy przysługuje zleceniobiorcom bez okresu wyczekiwania, tj. od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo to przysługuje:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych bądź
  • gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji (art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Zleceniobiorca, o którego Państwo pytają, w dniu zachorowania miał 90-dniowy okres wyczekiwania i uzyskał prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. W jego przypadku w okresie wyczekiwania można uwzględnić wszystkie umowy zlecenia (w trakcie wykonywania których zleceniobiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu), ponieważ przerwy między nimi nie przekroczyły 30 dni.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »