| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Czy za zleceniobiorcę, który ma prawo do emerytury, trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Od 5 października 2010 r. przyjęliśmy do pracy emeryta. Podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Jest to jedyna praca zarobkowa tej osoby. Czy fakt posiadania prawa do emerytury przez zleceniobiorcę ma wpływ na obowiązek opłacania składek na ZUS, czy powinnam go tylko zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości, jaka obowiązuje tego zleceniodawcę (finansowana przez zleceniodawcę),

na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 159,73 zł [(2000 zł – 195,20 zł – 30 zł) x 9% = 159,73 zł],

na FP w wysokości 49 zł (w wysokości 2,45% podstawy wymiaru).

Ponieważ Jan K. nie ma statusu pracodawcy (nie zatrudnia żadnego pracownika), nie ma obowiązku opłacania składki na FGŚP.

Inaczej jest w przypadku, gdy zleceniobiorca uprawniony do emerytury jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Niezależnie od wysokości wynagrodzenia, jakie osiąga z tytułu umowy o pracę, ubezpieczenia społeczne ze zlecenia są dobrowolne. Jedynie ubezpieczenie zdrowotne jest wówczas obowiązkowe. Za takiego zleceniobiorcę nie należy również opłacać składek na FP ani FGŚP, ponieważ ubezpieczenia społeczne nie są dla niego obowiązkowe.

Podstawa prawna

  • art. 6, art. 9, art. 11, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66, art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 104, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 29 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »