| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.

Zasadą wskazaną w przepisach jest zatem obowiązek wypłaty całego wynagrodzenia ustalonego w umowie, które dopiero w drugiej kolejności ulega pomniejszeniu o kwotę zaoszczędzoną w związku z brakiem obowiązku kontynuowania wykonywania dzieła przez przyjmującego zamówienie. Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego. Zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła (art. 639 Kodeksu cywilnego).

Zaoszczędzona kwota obejmuje przede wszystkim koszty materiałów i robocizny (wynagrodzenia należnego osobom trzecim, przy pomocy których dzieło jest wykonywane) nienabytych przez wykonawcę w związku z odstąpieniem. Za taką kwotę nie można uznać wartości materiału już nabytego, a jeszcze niewykorzystanego przez przyjmującego zamówienie.

WAŻNE!

Nie można pomniejszyć wynagrodzenia wykonawcy o koszt materiałów, których nie wykorzystał, jeśli je kupił przed odstąpieniem od umowy.

Wynagrodzenie nie musi wyczerpywać ewentualnych roszczeń przyjmującego zamówienie. Można przyjąć, że w sytuacji, gdy powstała po jego stronie szkoda (np. rezygnacja z innego, intratnego zlecenia) może dochodzić odszkodowania. Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 1990 r., II CR 184/90), według którego żądanie wynagrodzenia na podstawie art. 639 k.c. nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania, jeżeli przyjmujący zamówienie poniósł ponadto jakąś szkodę w związku z niewykonaniem zobowiązania (art. 471 k.c.). Szkodę tę trzeba jednak oddzielnie określić i udowodnić.

Podstawa prawna

  • art. 639, art. 644 Kodeksu cywilnego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK