| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.

Zasadą wskazaną w przepisach jest zatem obowiązek wypłaty całego wynagrodzenia ustalonego w umowie, które dopiero w drugiej kolejności ulega pomniejszeniu o kwotę zaoszczędzoną w związku z brakiem obowiązku kontynuowania wykonywania dzieła przez przyjmującego zamówienie. Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego. Zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła (art. 639 Kodeksu cywilnego).

Zaoszczędzona kwota obejmuje przede wszystkim koszty materiałów i robocizny (wynagrodzenia należnego osobom trzecim, przy pomocy których dzieło jest wykonywane) nienabytych przez wykonawcę w związku z odstąpieniem. Za taką kwotę nie można uznać wartości materiału już nabytego, a jeszcze niewykorzystanego przez przyjmującego zamówienie.

WAŻNE!

Nie można pomniejszyć wynagrodzenia wykonawcy o koszt materiałów, których nie wykorzystał, jeśli je kupił przed odstąpieniem od umowy.

Wynagrodzenie nie musi wyczerpywać ewentualnych roszczeń przyjmującego zamówienie. Można przyjąć, że w sytuacji, gdy powstała po jego stronie szkoda (np. rezygnacja z innego, intratnego zlecenia) może dochodzić odszkodowania. Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 1990 r., II CR 184/90), według którego żądanie wynagrodzenia na podstawie art. 639 k.c. nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania, jeżeli przyjmujący zamówienie poniósł ponadto jakąś szkodę w związku z niewykonaniem zobowiązania (art. 471 k.c.). Szkodę tę trzeba jednak oddzielnie określić i udowodnić.

Podstawa prawna

  • art. 639, art. 644 Kodeksu cywilnego.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »