| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Powinni Państwo przygotować zgłoszenie żony pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZCNA. Takiej możliwości nie wyklucza wykonywanie przez nią pracy na podstawie umowy o dzieło.

UZASADNIENIE

Osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem i nie mają prawa do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji.

Członkiem rodziny w rozumieniu art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej są:

  • dziecko ubezpieczonego, dziecko jego małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek ubezpieczonego (pod warunkiem że między małżonkami nie została orzeczona separacja prawomocnym wyrokiem),
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (krewni, od których dana osoba się wywodzi, np. rodzice, dziadkowie).

Osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu mają taki obowiązek, jeśli członek rodziny nie spełnia warunków, by korzystać z usług opieki zdrowotnej z innego tytułu (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Umowa o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych, a w konsekwencji również obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem taka umowa nie daje podstaw do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wykonawcy tej umowy.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowę o dzieło zawiera pracodawca ze swoim pracownikiem lub gdy pracownik wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło na rzecz swojego pracodawcy (mimo podpisania tej umowy z innym podmiotem niż pracodawca). Z taką sytuacją nie mamy do czynienia w przypadku żony Państwa pracownika. Zatem z tytułu wykonywania przez nią pracy na podstawie umowy o dzieło nie powstaje obowiązek ubezpieczeń. Oznacza to, że można ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »