| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Ustawodawca nie pozostawił swobody decyzyjnej, jeśli chodzi o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Jeśli osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu uchyla się od obowiązku zgłoszenia do tego ubezpieczenia członka rodziny, członek rodziny ma prawo wystąpić do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 109 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Podsumowując, jeżeli żona pracownika nie posiada tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i nie jest uprawniona do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, pracownik powinien ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. W tym celu powinien zwrócić się do Państwa ze stosownym wnioskiem. Zgłoszenie to należy sporządzić na formularzu ZUS ZCNA. Ponadto powinni Państwo poinformować pracownika, że jego obowiązkiem jest powiadomienie o zmianach powodujących utratę prawa do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu żony jako członka rodziny.

Podstawa prawna

  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 3, art. 67 ust. 3, art. 109 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 pkt 2 i załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK