| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia

Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia

Pod koniec wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca przedstawił mi rachunek na kilkaset złotych za zakup materiałów związanych z wykonywaniem zlecenia. Nie umawiałem się z nim na rozliczanie kosztów, jednak zleceniobiorca twierdzi, że jestem zobowiązany do zwrotu takich wydatków. Czy ma rację?

Przepisy zobowiązują zleceniodawcę do zwrócenia zleceniobiorcy wydatków, które poniósł w celu wykonania zlecenia. Umowa może w tym zakresie przewidywać inną regulację, także całkowicie wyłączać prawo do domagania się zwrotu kosztów. Jednak w przypadku, gdy w umowie nie ma zapisów w tym zakresie, zlecający ma obowiązek zwrotu niezbędnych wydatków poczynionych w celu należytego wykonania zlecenia.

UZASADNIENIE

Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poniósł w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od kwoty wydatków (art. 742 Kodeksu cywilnego). Powinien również zwolnić przyjmującego zlecenie od zobowiązań, które zleceniobiorca zaciągnął w powyższym celu we własnym imieniu (art. 742 Kodeksu cywilnego). Mówimy tu o wydatkach, które spełniają łącznie dwie cechy:

  • były niezbędne, tzn. bez których realizacja prac ustalonych w umowie nie byłaby możliwa,
  • zostały poniesione w celu należytego wykonania zlecenia.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca ma w ramach umowy przeprowadzić rozmowy handlowe w siedzibie kontrahenta zleceniodawcy. Niezbędnym wydatkiem są w tym przypadku koszty podróży do siedziby kontrahenta.

Wydatki muszą mieć ścisły związek z treścią zobowiązania zleceniobiorcy wynikającego z umowy zlecenia. Im jest dokładniejsze określenie zobowiązania i sposobu jego realizacji, tym mniej problemów z zakwalifikowaniem danego wydatku jako wydatku ściśle powiązanego z wykonywaniem zlecenia.

Strony często zapominają o regulacji umownej obowiązku rozliczania kosztów wykonywania zlecenia. Jest to w wielu przypadkach duży błąd, gdyż w razie braku odpowiednich zapisów umownych należy stosować zapisy wynikające z Kodeksu cywilnego, tj. zobowiązanie zleceniodawcy do zwrotu kosztów. Warto pamiętać, by tę kwestię uregulować w umowie, gdyż realizacja praktycznie każdego zobowiązania polegającego na świadczeniu usług może powodować powstanie po stronie zleceniodawcy związanych z tym wydatków.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »