| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia

Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia

Pod koniec wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca przedstawił mi rachunek na kilkaset złotych za zakup materiałów związanych z wykonywaniem zlecenia. Nie umawiałem się z nim na rozliczanie kosztów, jednak zleceniobiorca twierdzi, że jestem zobowiązany do zwrotu takich wydatków. Czy ma rację?

Przepis Kodeksu cywilnego wprowadzający obowiązek rozliczenia poniesionych kosztów (art. 742 Kodeksu cywilnego) nie jest przepisem bezwzględnie obowiązującym. Sąd Najwyższy w wyroku z 21 sierpnia 2008 r. (IV CSK 168/08, niepubl.) podkreślił, że przepisy dotyczące umowy zlecenia mają charakter względnie obowiązujący i strony, zgodnie z zasadą swobody umów, mogą dobrowolnie określić swe prawa i obowiązki.

Strony w treści umowy mogą zatem uregulować kwestię zwrotu poniesionych wydatków przez zleceniobiorcę inaczej niż Kodeks cywilny, a nawet całkowicie wyłączyć taki obowiązek. Strony zawierające umowę mogą bowiem ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 Kodeksu cywilnego).

PRZYKŁAD

Zleceniodawca i zleceniobiorca za obopólną zgodą zawarli w umowie dodatkowy zapis: „Kwota obliczona zgodnie z § 4 niniejszej umowy stanowi całość przysługującego zleceniobiorcy wynagrodzenia oraz obejmuje zwrot wszelkich ewentualnych wydatków poniesionych przez zleceniobiorcę w celu wykonania zlecenia”. Zleceniodawca nie ma w tym przypadku obowiązku zwrotu niezbędnych wydatków poniesionych w celu należytego wykonania zlecenia.

Strony mogą również ograniczyć zakres zwrotu kosztów lub uregulować procedurę dokonywania wydatków w taki sposób, by zleceniodawca musiał każdorazowo wyrazić na określony koszt zgodę.

PRZYKŁAD

Strony w umowie zawarły zapis: „Zleceniobiorca może domagać się zwrotu wydatków poniesionych w celu wykonania zlecenia tylko wówczas, gdy wydatki te zostały uprzednio uzgodnione ze zleceniodawcą”.

„Zleceniobiorca może dokonywać wydatków na zakup niezbędnych do wykonania zlecenia materiałów w kwocie nie większej niż 50 zł w każdym tygodniu realizacji zlecenia. Zleceniodawca jest zobowiązany do zwrotu Zleceniobiorcy tych wydatków w terminie 7 dni od dnia przedłożenia dokumentu potwierdzającego wydatek”.

Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki (art. 743 Kodeksu cywilnego).

Podstawa prawna

  • art. 3531, art. 742, art. 743 Kodeksu cywilnego.

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »