| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

Podatek zryczałtowany pobrany w ciągu 2009 r. od tzw. małych umów zlecenia powinna Pani wykazać w deklaracji zbiorczej PIT-8AR. Termin złożenia tej deklaracji upłynął 1 lutego 2010 r. Tego rodzaju przychodów nie należy natomiast uwzględniać w informacji PIT-11. Jedynie w sytuacji, gdyby pobrała Pani podatek zryczałtowany, gdy powinna zostać pobrana zaliczka na podatek, musiałaby Pani uwzględnić ten przychód w PIT-11 i wykazać w nim faktycznie pobrany podatek jako zaliczkę na podatek. Wówczas należałoby również uwzględnić ten przychód i zaliczkę w PIT-4R.

UZASADNIENIE

Od stycznia 2009 r. tzw. małe umowy zlecenia (a także umowy o dzieło) podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym. Określenie „małe” dotyczy osiąganego z nich przychodu. Ryczałtowe opodatkowanie dotyczy umów, z których należność nie przekracza 200 zł miesięcznie. Jeśli przychód z umowy zlecenia (o dzieło) przekracza 200 zł, powinna od niego zostać pobrana zaliczka na podatek, a nie ryczałt.

Zasadnicza różnica w opodatkowaniu polega więc na tym, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z podatkiem, który jest pobierany jednorazowo ryczałtem (w wysokości 18% od przychodu, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a updof), natomiast w drugim pobieramy zaliczkę na podatek. Zatem tylko w drugim przypadku, gdy została pobrana zaliczka na podatek, ostateczne rozliczenie podatku należnego powinno nastąpić w zeznaniu rocznym podatnika (zleceniobiorcy, wykonawcy umowy o dzieło).

Jeśli zleceniobiorca musi się rozliczyć rocznie (ponieważ od jego przychodów została pobrana zaliczka na podatek, a nie ryczałt), płatnik ma obowiązek sporządzić dla niego i dla właściwego urzędu skarbowego informację na formularzu PIT-11. Jest to zbiorcza informacja o przychodach, kosztach uzyskania przychodów oraz pobranych zaliczkach na podatek, na podstawie której podatnik sporządza zeznanie roczne.

Informacji PIT-11 nie należy natomiast sporządzać w sytuacji, gdy od przychodu został pobrany podatek zryczałtowany. Przychody opodatkowane w ten sposób nie podlegają bowiem wykazaniu w zeznaniu rocznym.

Może się jednak zdarzyć, że płatnik pomylił się i w sytuacji, gdy należało pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, pobrał podatek zryczałtowany. W takim przypadku należność i pobrany podatek należy wykazać w PIT-11. Podatnik musi je uwzględnić w zeznaniu rocznym, ponieważ nie są to przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem.

reklama

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »