| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

PRZYKŁAD

Firma „ABC” w październiku 2009 r. zawarła umowę zlecenia na kwotę 210 zł z osobą niebędącą jej pracownikiem. Przez pomyłkę przy wypłacie należności dokonanej w listopadzie 2009 r. pobrano podatek zryczałtowany w kwocie 38 zł. Od tego rodzaju należności należało pobrać zaliczkę na podatek, wobec tego firma „ABC” musi sporządzić dla zleceniobiorcy i właściwego dla niego urzędu skarbowego informację PIT-11, w której wykaże:

przychód w kwocie 210 zł oraz

rzeczywiście pobraną kwotę podatku (38 zł) jako zaliczkę na podatek.

Na podstawie tej informacji zleceniobiorca wykaże w zeznaniu rocznym przychód (210 zł) i zaliczkę na podatek (38 zł), a ponadto uwzględni przysługujące mu zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (20% lub 50%). W ten sposób odzyska nadpłacony podatek.

Niezależnie od tego, czy od przychodów wypłaconych z tytułu umów zlecenia (o dzieło) pobierano zaliczkę na podatek czy podatek zryczałtowany, płatnik ma obowiązek sporządzić zbiorcze deklaracje za dany rok podatkowy w terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego (art. 42 ust. 1a updof).

Zbiorcze deklaracje sporządzają zarówno płatnicy pobierający zaliczki na podatek, jak i pobierający podatek zryczałtowany (art. 42 ust. 1–1a updof). Obowiązek ten dotyczy bowiem wszystkich płatników, o których mowa w art. 41 updof, czyli również płatników pobierających podatek zryczałtowany m.in. od małych umów zlecenia (art. 41 ust. 4 updof w związku z art. 30 ust. 1 pkt 5a updof).

Każdy rodzaj daniny należy wykazywać w innej deklaracji zbiorczej. Pobrane w danym roku podatkowym zaliczki na podatek od umów zlecenia (o dzieło) wykazuje się w deklaracji PIT-4R, natomiast pobrany podatek zryczałtowany od umów zlecenia (o dzieło) – w PIT-8AR.

Konstrukcja formularza PIT-8AR nie przewiduje odrębnej rubryki na wykazanie podatku zryczałtowanego pobranego od tzw. małych umów zlecenia, ale jednocześnie przewidziano w niej wiersz 13 „Inne należności niewymienione w wierszach 1–12”. Wydaje się, że jest to miejsce właściwe do wpisania pobranego podatku zryczałtowanego od „małych” umów zlecenia w poszczególnych miesiącach.

Termin na złożenie zbiorczych deklaracji za 2009 r. upłynął 1 lutego 2010 r. (31 stycznia 2010 r. przypadał na dzień wolny od pracy). Jeśli nie złożyła Pani jeszcze PIT-8AR za 2009 r., należy to zrobić jak najszybciej. Aby uniknąć konsekwencji za opóźnienie wykonania tego obowiązku, należy złożyć tzw. czynny żal wraz z deklaracją roczną.

Podstawa prawna

  • art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 16 Kodeksu karnego skarbowego.
reklama

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »