| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

  • pierwsza dotyczy pracownika zatrudnionego przez swojego pracodawcę na podstawie dodatkowej umowy cywilnoprawnej,
  • druga dotyczy pracownika, który jest zatrudniony przez osobę trzecią na podstawie umowy cywilnoprawnej, ale wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy.

W drugim z tych przypadków pracodawca, choć niezwiązany z własnym pracownikiem żadną dodatkową umową, korzysta jednak z jego pracy. Praca ta, co do zasady mająca inny charakter i zakres, mogłaby być świadczona także w ramach istniejącej umowy o pracę. Z tego też tytułu ustawodawca uznał za słuszne objęcie tych umów obowiązkami ubezpieczeniowymi.

Gdyby jednak przyjąć wyłączną możliwość wykonywania tych innych prac na podstawie umowy o pracę, konieczna byłaby zmiana umowy (zawarcie stosownych porozumień lub dokonanie wypowiedzenia zmieniającego), albo po stronie pracodawcy pojawiłby się obowiązek zapłaty należności z tytułu pracy w nadgodzinach. Pracodawca w sposób legalny ma wówczas możliwość uniknięcia ograniczeń narzuconych przez Kodeks pracy, ale zarazem odnosi określone korzyści z pracy swojego pracownika, zatrudnionego przez kogo innego.

Słuszne jest, że ciężary z tytułu ubezpieczeń społecznych powinien ponosić podmiot, który czerpie korzyści. A zatem to pracodawca – a nie zamawiający, strona umowy o dzieło – powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym jest on zobowiązany uwzględnić w podstawie wymiaru składek pracownika także przychód z tytułu umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią, ale wykonywanej na swoją rzecz.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK