| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

  • pierwsza dotyczy pracownika zatrudnionego przez swojego pracodawcę na podstawie dodatkowej umowy cywilnoprawnej,
  • druga dotyczy pracownika, który jest zatrudniony przez osobę trzecią na podstawie umowy cywilnoprawnej, ale wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy.

W drugim z tych przypadków pracodawca, choć niezwiązany z własnym pracownikiem żadną dodatkową umową, korzysta jednak z jego pracy. Praca ta, co do zasady mająca inny charakter i zakres, mogłaby być świadczona także w ramach istniejącej umowy o pracę. Z tego też tytułu ustawodawca uznał za słuszne objęcie tych umów obowiązkami ubezpieczeniowymi.

Gdyby jednak przyjąć wyłączną możliwość wykonywania tych innych prac na podstawie umowy o pracę, konieczna byłaby zmiana umowy (zawarcie stosownych porozumień lub dokonanie wypowiedzenia zmieniającego), albo po stronie pracodawcy pojawiłby się obowiązek zapłaty należności z tytułu pracy w nadgodzinach. Pracodawca w sposób legalny ma wówczas możliwość uniknięcia ograniczeń narzuconych przez Kodeks pracy, ale zarazem odnosi określone korzyści z pracy swojego pracownika, zatrudnionego przez kogo innego.

Słuszne jest, że ciężary z tytułu ubezpieczeń społecznych powinien ponosić podmiot, który czerpie korzyści. A zatem to pracodawca – a nie zamawiający, strona umowy o dzieło – powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne. Tym samym jest on zobowiązany uwzględnić w podstawie wymiaru składek pracownika także przychód z tytułu umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią, ale wykonywanej na swoją rzecz.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK