| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia

W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia

Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?

W opisanym przypadku nie muszą Państwo ustalać miesięcznych terminów wypłaty wynagrodzenia. Zapłata wynagrodzenia następuje, co do zasady, dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mogą jednak zmienić tę zasadę i dowolnie ustalić termin płatności wynagrodzenia. Będzie to jednak wpływać na obowiązki zleceniodawcy wynikające z roli płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wobec braku odmiennego postanowienia umowy zlecenia, wynagrodzenie za wykonanie zlecenia należy się po jego wykonaniu. Ta zasada znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy strony inaczej nie uregulowały tej kwestii w treści umowy. Nie ma przy tym ograniczeń. Nie musimy stosować zasady comiesięcznej wypłaty przy umowach zawieranych na dłuższe okresy (tak jak w pytaniu – okresy roczne). Możemy pozostać zarówno przy zasadzie rozliczenia po zakończeniu umowy (czyli w tym przypadku po upływie roku), jak i wprowadzić rozliczenia w krótszych okresach (miesięczne, dwumiesięczne, kwartalne, półroczne itp.).

Przykładowe zapisy w umowie zlecenia dotyczące wypłaty wynagrodzenia:

§ 4

1. Z tytułu wykonywania czynności wskazanych w § 1 niniejszej umowy Zleceniobiorca będzie otrzymywać wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 1500 zł brutto oraz 50 zł brutto za pozyskanie każdego nowego klienta dla Zleceniodawcy.

2. Jeżeli w wyniku działań Zleceniobiorcy Zleceniodawca uzyska w danym miesiącu zlecenia na kwotę ponad 1000 zł, Zleceniobiorca otrzyma, poza określonym w pkt 1 wynagrodzeniem, 2% od sumy wartości zleceń przekraczających tę kwotę.

3. Wynagrodzenie wskazane w pkt 1 i 2 będzie płatne na rachunek bankowy Zleceniobiorcy nr 034 693 795 215 4 w terminie 10 dni od zakończenia miesiąca, za który jest należne.

4. Strony oświadczają, że kwota obliczona według powyższych zasad stanowi całość przysługującego Zleceniobiorcy wynagrodzenia oraz obejmuje zwrot wszelkich ewentualnych kosztów poniesionych przez Zleceniobiorcę w celu wykonania zlecenia.

Bardzo ważne jest również wskazanie konkretnego terminu płatności. Mamy tutaj dowolność wynikającą z cywilistycznej zasady swobody kształtowania umów. Strony mogą np. ustalić, że wynagrodzenie zostanie wypłacone dopiero po upływie określonej liczby dni nie tylko po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, ale po rozliczeniu się zleceniobiorcy np. z posiadanych dokumentów. Istotne jest to zwłaszcza przy zakończeniu umowy, gdyż wymusza na zleceniobiorcy rozliczenie się z narzędzi, dokumentów itp. będących własnością zleceniodawcy, a tym samym ogranicza problemy związane z późniejszym ich odzyskiwaniem.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK