| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Pod koniec lipca br. zatrudniliśmy dwóch pracowników i zleceniobiorcę. Za przepracowaną część miesiąca wynagrodzenie tych osób okazało się niższe niż minimalne. Jak należy ustalić, czy płacić za nie składki na Fundusz Pracy? Czy w każdym przypadku trzeba przeliczać wynagrodzenie na okres miesiąca?

Aby ustalić obowiązek opłacenia składki na FP za pracowników, którzy nie przepracowali całego miesiąca, ich wynagrodzenie za lipiec br. należy przeliczyć (ustalić, jakie wynagrodzenie osiągnęliby za przepracowanie całego miesiąca). Natomiast wynagrodzenie zleceniobiorcy trzeba przeliczyć tylko wtedy, gdy zgodnie z umową zlecenia przyznano mu wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Jeśli jego wynagrodzenie nie będzie stałe (np. akordowe, prowizyjne), nie należy przeliczać wysokości wynagrodzenia na okres miesiąca.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne m.in. za pracowników i zleceniobiorców, którzy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Podstawą wymiaru składek na FP są przychody stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru do 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej). Składka na FP jest należna tylko wtedy, gdy podstawa jej wymiaru – w przeliczeniu na okres miesiąca – jest co najmniej równa:

  • kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. – 1276 zł),
  • 80% minimalnego wynagrodzenia – w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy (w 2009 r. – 1020,80 zł),
  • 50% minimalnego wynagrodzenia – w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (w 2009 r. – 638 zł).

Gdy miesięczna podstawa wymiaru składek jest niższa od tych kwot, nie jest to równoznaczne z brakiem obowiązku opłacenia składki na FP. W takim przypadku należy sprawdzić, czy gdyby ubezpieczony przepracował pełny miesiąc, podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia byłaby co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (lub odpowiednio 80% albo 50% tego wynagrodzenia) – czyli przeliczyć podstawę wymiaru na okres miesiąca. Przychodu nie należy jednak przeliczać na okres miesiąca w przypadku zleceniobiorców wynagradzanych inaczej niż stałą stawką miesięczną.

WAŻNE!

Składki na Fundusz Pracy odprowadza się od faktycznego przychodu, a nie od hipotetycznego przychodu po przeliczeniu na okres miesiąca.

Podstawę wymiaru składek przelicza się na okres miesiąca wyłącznie w celu ustalenia obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy. Jeśli po przeliczeniu okaże się, że trzeba naliczyć składkę na ten fundusz, podstawą jej wymiaru jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (czyli faktycznie osiągnięty przychód).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK