| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Pod koniec lipca br. zatrudniliśmy dwóch pracowników i zleceniobiorcę. Za przepracowaną część miesiąca wynagrodzenie tych osób okazało się niższe niż minimalne. Jak należy ustalić, czy płacić za nie składki na Fundusz Pracy? Czy w każdym przypadku trzeba przeliczać wynagrodzenie na okres miesiąca?

Przeliczanie przychodu zleceniobiorcy

W przypadku umów zlecenia, płatnik ustala, czy ma obowiązek opłacić za zleceniobiorcę składkę na FP, przeliczając przychód na okres miesiąca wyłącznie wtedy, gdy w umowie wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej. Płatnik przelicza przychód na okres miesiąca w sytuacji, gdy zleceniobiorca wykonywał pracę przez niepełny miesiąc (np. z uwagi na rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania umowy zlecenia w trakcie miesiąca, chorobę lub inną nieobecność w pracy). Zleceniodawca ma obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy, jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przeliczona na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca został zatrudniony na okres od 22 lipca do 30 września 2009 r. W umowie zlecenia określono, że jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 1500 zł. W lipcu br. zleceniobiorca otrzymał wynagrodzenie za pracę w wysokości 450 zł. Aby ustalić obowiązek opłacania składki na FP, należy przeliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za lipiec na okres miesiąca. W przeliczeniu na okres miesiąca podstawa wymiaru składek za lipiec 2009 r. jest wyższa od minimalnego wynagrodzenia – zgodnie z umową jest to kwota 1500 zł. Zleceniodawca musi opłacić za tę osobę składkę na FP za lipiec od podstawy wymiaru równej 450 zł. Również za pozostałe miesiące trwania umowy zlecenia zleceniodawca będzie musiał opłacić składkę na FP.

Jeśli w umowie zlecenia nie określono wynagrodzenia w stawce miesięcznej, ale np. w stawce akordowej czy prowizyjnej, obowiązek opłacenia składki na FP zależy od faktycznej wysokości przychodu wypłaconego w danym miesiącu. W tym przypadku nie należy przeliczać podstawy wymiaru składek na okres miesiąca. Składkę na FP za zleceniobiorcę należy opłacać tylko za te miesiące, w których zleceniobiorca otrzyma przychód co najmniej równy kwocie minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Od 1 maja do 21 lipca 2009 r. osoba pracuje na podstawie umowy zlecenia zawartej z firmą reklamową. W umowie ustalono prowizyjną odpłatność za wykonywanie pracy w wysokości 4% od wartości każdego ogłoszenia uzyskanego przez zleceniobiorcę na rzecz firmy. Zleceniobiorca otrzymał z tytułu wykonywania umowy zlecenia: w maju – 650 zł, w czerwcu – 1750 zł, w lipcu – 1100 zł. Otrzymane przez zleceniobiorcę wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia jest prowizyjne, dlatego nie podlega przeliczeniu na okres miesiąca. Zleceniodawca nie ma obowiązku opłacenia za zleceniobiorcę składek na Fundusz Pracy za maj i lipiec 2009 r., gdyż w tych miesiącach podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia była niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK