| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Pod koniec lipca br. zatrudniliśmy dwóch pracowników i zleceniobiorcę. Za przepracowaną część miesiąca wynagrodzenie tych osób okazało się niższe niż minimalne. Jak należy ustalić, czy płacić za nie składki na Fundusz Pracy? Czy w każdym przypadku trzeba przeliczać wynagrodzenie na okres miesiąca?

Przeliczanie wynagrodzenia pracownika

Zasada przeliczania podstawy wymiaru składek dotyczy pracowników, którzy nie wykonywali pracy przez pełny miesiąc m.in. z powodu:

  • rozpoczęcia lub zakończenia wykonywania pracy w trakcie miesiąca,
  • pobierania przez część miesiąca wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy lub zasiłku chorobowego,
  • korzystania przez część miesiąca z urlopu bezpłatnego.

Jeśli pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie za pracę (wynagrodzenie zasadnicze i/lub inne stałe składniki wynagrodzenia) można w pewnym uproszczeniu przyjąć, że podstawą wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca jest kwota wszystkich stałych składników wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Janusz N. rozpoczął pracę 20 lipca 2009 r. Pełne miesięczne wynagrodzenie określono w umowie na kwotę 2500 zł. Ze względu na nieprzepracowanie całego miesiąca, za lipiec br. otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1086,96 zł. Mimo że jest to mniej od wynagrodzenia minimalnego za pracę (1276 zł), pracodawca ma obowiązek naliczyć za lipiec składkę na Fundusz Pracy, ponieważ za pełny miesiąc pracownik otrzymałby kwotę wyższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oczywiście składka powinna być naliczona od faktycznie wypłaconego wynagrodzenia, czyli od 1086,96 zł, a nie od kwoty zapisanej w umowie o pracę.

Jeżeli pracownik otrzymuje zmienne wynagrodzenie, to wysokość podstawy wymiaru składek w przeliczeniu na okres miesiąca należy ustalać przez podzielenie uzyskanego przychodu (stanowiącego podstawę wymiaru składek) przez liczbę przepracowanych dni roboczych i pomnożenie wyniku przez liczbę dni roboczych, jakie obowiązywałyby pracownika, gdyby przepracował cały miesiąc.

PRZYKŁAD

Krystyna Z. rozpoczęła pracę 20 lipca 2009 r. na 3/4 etatu (praca od poniedziałku do piątku po 6 godzin dziennie). W umowie o pracę określono, że przysługuje jej wynagrodzenie naliczane akordowo. Za pracę w lipcu br. (10 dni roboczych) otrzymała wynagrodzenie w wysokości 586,20 zł. Wysokość wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca:

586,20 zł : 10 (dni robocze przepracowane w lipcu) x 23 (dni robocze do przepracowania w lipcu) = 1348,26 zł.

Wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest (w przeliczeniu na okres miesiąca) wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlatego za lipiec br. płatnik ma obowiązek opłacić za Krystynę Z. składkę na Fundusz Pracy naliczoną od faktycznie osiągniętego wynagrodzenia (586,20 zł).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK