| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

Zleceniobiorcy nie obciąża ryzyko oczekiwanego wyniku dokonanych przez niego czynności. Odpowiada on tylko za brak należytych starań wymaganych do właściwego wykonania powierzonych mu obowiązków, w tym za powstałą z tego powodu szkodę.

W przypadku pewnych prac możliwe jest przy odpowiednich zapisach umownych zawarcie zarówno umowy o dzieło, jak i umowy zlecenia. Istotny jest w szczególności sposób rozliczania ustalony w umowie stron oraz odpowiedzialność usługobiorcy.

PRZYKŁAD

Podpisując umowę z usługobiorcą w zakresie napraw i remontów wprowadzono do niej zapis, że wykonane prace naprawcze zostaną każdorazowo odnotowane w prowadzonej w tym celu książce odbioru i ich przyjęcie zostanie potwierdzone przez przedstawicieli zamawiającego. Wykonawca odpowiada za wady fizyczne wykonanych prac z tytułu rękojmi w okresie 1 roku od dokonania naprawy. Umowa o dzieło przy tego typu pracach jest uzasadniona, gdyż za każdym razem mamy do czynienia z konkretnym efektem materialnym. W tej sytuacji zatrudniającemu nie zależy na tym, w jaki sposób zadanie będzie wykonane, a tylko na tym, aby było wykonane w określonym terminie, zgodnie z każdym zamówieniem. Wykonywanie usług w zakresie napraw i remontów może być również wykonywane na podstawie umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

  • art. 471, art. 627–648, art. 734–751 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • W odróżnieniu od umowy zlecenia, umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienie doprowadziły do konkretnego, w przyszłości, indywidualnie oznaczonego rezultatu. (Wyrok sądu apelacyjnego z 21 grudnia 1993 r., III AUr 357/93; OSA 1994/6/49)
  • Kryterium odróżnienia umowy o dzieło od umowy o świadczenie usług stanowi także możliwość poddania umówionego rezultatu (dzieła) sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 3 listopada 2000 r., IV CKN 152/00, OSNC 2001/4/ 63)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »