| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Jakie korzyści dla pracodawców wynikają z zatrudniania telepracowników

Jakie korzyści dla pracodawców wynikają z zatrudniania telepracowników

Telepraca polega na wykonywaniu pracy regularnie poza zakładem pracy, a jej efekty są przekazywane pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zatrudnianie telepracowników jest zazwyczaj dla pracodawcy korzystne i znacznie przewyższa początkowe nakłady, jakie zatrudniający ponosi na tę formę pracy. Zatem, aby ograniczyć koszty działalności firmy, zamiast redukować zatrudnienie, może warto pomyśleć o oszczędnościach, jakie daje telepraca.

Jednak samo wykonywanie pracy w ramach zadaniowego systemu czasu pracy nie spowoduje automatycznie niemożności powstawania godzin nadliczbowych. Pracodawca powinien bowiem ustalić z pracownikiem zadania służbowe w taki sposób, aby zatrudniony miał realną i obiektywną możliwość wykonania ich w ramach obowiązującego go wymiaru czasu pracy. W przypadku gdy nałożone do wykonania zadania są niewspółmiernie duże w stosunku do wymiaru czasu pracy pracownika, nie można wykluczyć powstania godzin nadliczbowych.

Mniej obowiązków bhp dla pracodawców zatrudniających telepracowników

Kolejnym przejawem oszczędności pracodawcy stosującego telepracę jest to, że w stosunku do pracownika świadczącego pracę w domu odpada część obowiązków z zakresu bhp (art. 6717 Kodeksu pracy). Pracodawca nie musi wówczas dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo nie ma obowiązku zapewnienia, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia telepracownikowi świadczącemu pracę w domu odpowiednich urządzeń higieniczno-sanitarnych. Tym samym zatrudniający nie musi ponosić kosztów związanych z instalacją, bieżącą obsługą oraz serwisowaniem tych urządzeń.

WAŻNE!

Pracodawca zatrudniający telepracowników ma mniej obowiązków w zakresie bhp w stosunku do tych pracowników, niż do pracowników wykonujących pracę w firmie.

Mniej absencji – więcej wydajności

Telepracownicza forma świadczenia pracy jest również doskonałym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, które uwzględniając korzyści mniej sformalizowanego czasu pracy telepracownika mogą zrezygnować z przejścia na zwolnienie lekarskie. Telepraca może się okazać również ciekawą alternatywą dla urlopu wychowawczego. Korzyści dla pracodawcy są wówczas oczywiste – nie ma potrzeby zapewnienia zastępstwa takiego pracownika, a więc pracodawca unika kosztów rekrutacji, szkoleń czy następnie wdrażania nowego pracownika.

Fakt, że czas pracy telepracownika jest mało sformalizowany, powoduje, że zatrudniony może optymalnie go dostosować i wykorzystać do realizacji zadań służbowych, co w praktyce przekłada się na jakość i większą wydajność pracy.

Łatwiejsze pozyskanie specjalistów

Fakt, że telepracownik może świadczyć pracę np. w domu znajdującym się nawet na drugim końcu kraju, sprawia, że pracodawca ma swobodną możliwość pozyskania specjalistów spoza miejscowości czy nawet regionu, w którym znajduje się jego siedziba. Zatrudnianie specjalistów o wysokich kwalifikacjach ma przełożenie na wzrost konkurencyjności i rentowności prowadzonej działalności.

Zatrudniając pracowników z różnych regionów należy zwrócić uwagę na dodatkowy aspekt ekonomiczny takiej decyzji. Często pracodawca zatrudniając telepracownika z innego regionu kieruje się tym, że w części kraju, w której zamieszkuje potencjalny telepracownik, są mniejsze oczekiwania finansowe (czemu sprzyja np. większe bezrobocie w danym regionie). Powoduje to, iż istnieje możliwość zaoszczędzenia na wynagrodzeniach dla pracowników. Należy do tego jednak podchodzić z ostrożnością, aby w przypadku zatrudniania kilku telepracowników wykonujących takie same zadania, ale w różnych regionach z różnym wynagrodzeniem, nie narazić się na zarzut nierównego traktowania w zakresie wynagradzania. Różnicowanie w zakresie wynagradzania będzie jednak usprawiedliwione, jeżeli pracodawca wykaże, iż kierował się obiektywnymi powodami.

WAŻNE!

Stosowanie telepracy ułatwia pracodawcom pozyskiwanie pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Ograniczenie negatywnych relacji między pracownikami

U pracodawców zatrudniających wielu pracowników istnieje większe ryzyko występowania konfliktów między pracownikami, które często nie są bez znaczenia dla ilości i jakości świadczonej pracy oraz postrzegania firmy na zewnątrz. Prawdopodobieństwo zaistnienia takich sytuacji maleje wraz ze zmniejszaniem się liczby pracowników zatrudnionych w jednym miejscu pracy, czemu sprzyja telepracownicza forma zatrudnienia. Telepraca może być również dobrym sposobem na ograniczenie zjawiska mobbingu czy np. molestowania seksualnego. Może mieć też znaczenie na wypadek ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy w tym zakresie.

Podstawa prawna:

  •  art. 22, art. 675, art. 6713, art. 6717, art. 140 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK