| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Przykład

Kierownik Regionalnej Izby Obrachunkowej w P. ustalił zasady naboru na stanowisko urzędnicze. Przewidział w nich możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które w ustalonej punktacji nie osiągną wymaganej liczby punktów. Przy wyborze pracownika do zatrudnienia będzie decydowała niepełnosprawność danej osoby; zostanie ona zatrudniona na danym stanowisku, nawet wówczas, gdy uzyska 3 punkty mniej niż kandydat z najlepszym wynikiem.

Jednostki samorządowe

W jednostkach administracji samorządowej pierwszeństwo zatrudnienia ma niepełnosprawny, jeżeli znajdzie się w gronie 5 najlepszych osób wyłonionych w wyniku naboru na stanowisko urzędnicze (z wyłączeniem stanowisk kierowniczych). Tak jak w służbie cywilnej i urzędach państwowych w jednostkach samorządowych wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze musi być niższy niż 6% (art. 3 ustawy zmieniającej).

W sytuacji gdy w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru zachodzi potrzeba ponownego zatrudnienia na tym samym stanowisku, ustawa dopuszcza możliwość zatrudnienia na tym samym stanowisku innej osoby spośród pozostałych najlepszych kandydatów spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe. Pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych (z wyłączeniem kierowniczych stanowisk urzędniczych) przysługuje osobie niepełnosprawnej.

Jeżeli jednak przy naborze nie wprowadzono preferencyjnych zasad dotyczących osób niepełnosprawnych, gdyż wskaźnik był wyższy niż 6%, wówczas należy przeprowadzić dodatkowy nabór. Zasada ta znajdzie zastosowanie wtedy, gdy wprawdzie wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych był niższy niż 6%, jednak przepisy obowiązujące w dniu upublicznienia ogłoszenia o naborze nie przewidywały preferencji dla niepełnosprawnych.

Ustawa o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innch ustaw wejdzie w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia, czyli 26 listopada 2011 r.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 201, poz. 1183).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK