| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Chcemy zatrudnić pracowników, którzy część swoich obowiązków będą wykonywać w domu, a część w siedzibie zakładu pracy. Czy w tej sytuacji można zatrudnić pracownika częściowo w ramach tradycyjnego stosunku pracy, a częściowo jako telepracownika?

Nie ma przeszkód, żeby pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy o pracę polega na wykonywaniu przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w czasie i w miejscu przez niego określonym, którym z reguły jest siedziba pracodawcy lub inne miejsce wskazane przez pracodawcę (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Cechą świadczenia pracy w ramach telepracy jest natomiast wykonywanie pracy regularnie w innym miejscu niż zakład pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 Kodeksu pracy).

Telepracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana w warunkach telepracy, może nastąpić przy zawieraniu tej umowy albo w trakcie zatrudnienia (art. 677 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym przeszkód prawnych, aby praca częściowo odbywała się w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo w ramach telepracy. Przepisy prawa pracy nie zabraniają bowiem łączenia telepracy z pracą na podstawie zwykłej umowy o pracę. Ważne jest jednak w takim przypadku określenie regularności wykonywania pracy w formie telepracy, np. poprzez wyraźne wskazanie, w które dni będzie ona wykonywana w warunkach telepracy. Takiego wskazania można dokonać w umowie o pracę. W praktyce trudno będzie uzasadnić dzielenie pracy w tym samym dniu na wykonywaną w ramach tradycyjnej umowy o pracę i w ramach telepracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca i pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka ustalili, że dwa razy w tygodniu, tj. w czwartki i piątki pracownik będzie wykonywał pracę w domu w formie telepracy. Do tego celu będzie wykorzystywał środki elektronicznej komunikacji, głównie Internet. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, bowiem spełnione są warunki wykonywania pracy w ramach telepracy; w szczególności zatrudnieniu w formie telepracy towarzyszy określona regularność.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »