| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Chcemy zatrudnić pracowników, którzy część swoich obowiązków będą wykonywać w domu, a część w siedzibie zakładu pracy. Czy w tej sytuacji można zatrudnić pracownika częściowo w ramach tradycyjnego stosunku pracy, a częściowo jako telepracownika?

Nie ma przeszkód, żeby pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy o pracę polega na wykonywaniu przez pracownika pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w czasie i w miejscu przez niego określonym, którym z reguły jest siedziba pracodawcy lub inne miejsce wskazane przez pracodawcę (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Cechą świadczenia pracy w ramach telepracy jest natomiast wykonywanie pracy regularnie w innym miejscu niż zakład pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 Kodeksu pracy).

Telepracownik przekazuje pracodawcy wyniki pracy w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana w warunkach telepracy, może nastąpić przy zawieraniu tej umowy albo w trakcie zatrudnienia (art. 677 § 1 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym przeszkód prawnych, aby praca częściowo odbywała się w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo w ramach telepracy. Przepisy prawa pracy nie zabraniają bowiem łączenia telepracy z pracą na podstawie zwykłej umowy o pracę. Ważne jest jednak w takim przypadku określenie regularności wykonywania pracy w formie telepracy, np. poprzez wyraźne wskazanie, w które dni będzie ona wykonywana w warunkach telepracy. Takiego wskazania można dokonać w umowie o pracę. W praktyce trudno będzie uzasadnić dzielenie pracy w tym samym dniu na wykonywaną w ramach tradycyjnej umowy o pracę i w ramach telepracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca i pracownik zatrudniony na stanowisku informatyka ustalili, że dwa razy w tygodniu, tj. w czwartki i piątki pracownik będzie wykonywał pracę w domu w formie telepracy. Do tego celu będzie wykorzystywał środki elektronicznej komunikacji, głównie Internet. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, bowiem spełnione są warunki wykonywania pracy w ramach telepracy; w szczególności zatrudnieniu w formie telepracy towarzyszy określona regularność.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK