| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Chcemy zatrudnić pracowników, którzy część swoich obowiązków będą wykonywać w domu, a część w siedzibie zakładu pracy. Czy w tej sytuacji można zatrudnić pracownika częściowo w ramach tradycyjnego stosunku pracy, a częściowo jako telepracownika?

Nie każda praca może być świadczona w ramach telepracy. W tej formie może być wykonywana tylko taka praca, którą można świadczyć regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Środkami takimi są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość z wykorzystaniem transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna (art. 2 pkt 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

PRZYKŁAD

Do obowiązków pracownika należy dokonywanie pomiarów geodezyjnych w terenie, gdzie spędza on większość czasu pracy. Wyniki dokonanych pomiarów pracownik przekazuje pracodawcy w formie elektronicznej z domu lub z siedziby zakładu pracy. W tej sytuacji ze względu na specyfikę pracy, która wymaga wykonywania czynności poza zakładem pracy, nie zostają spełnione warunki telepracy. Doraźne przekazywanie wyników drogą elektroniczną z domu nie uzasadnia zastosowania telepracy.

Praca w formie telepracy ma być wykonywana w sposób regularny, systematyczny, w terminach lub okresach uzgodnionych z pracodawcą. Nie jest telepracą wykonywanie pracy w domu lub w innym miejscu, w związku z okazjonalnym uzgodnieniem pomiędzy stronami stosunku pracy, albo doraźnym przyzwoleniem pracodawcy na wykonywanie pracy w podobnych warunkach, np. zezwolenie pracownikowi na wykonywanie pracy w domu.

PRZYKŁAD

Pracodawca pozwala pracownikom w niektóre dni w miesiącu opuścić wcześniej miejsce pracy i dokończyć bieżące zadania w domu. Nie ma przy tym żadnej regularności co do sposobu wykonywania przez pracowników pracy w określone dni. W tej sytuacji zawarcie umowy o telepracę nie ma podstaw, bo praca w tej formie nie odbywa się z określoną regularnością, ale ma charakter czysto okazjonalny.

Podstawa prawna

  • art. 22, art. 675, art. 677, art. 6713 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK