| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Telepraca > Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Czy pracownik może pracować częściowo w ramach zwykłej umowy o pracę, a częściowo jako telepracownik

Chcemy zatrudnić pracowników, którzy część swoich obowiązków będą wykonywać w domu, a część w siedzibie zakładu pracy. Czy w tej sytuacji można zatrudnić pracownika częściowo w ramach tradycyjnego stosunku pracy, a częściowo jako telepracownika?

Nie każda praca może być świadczona w ramach telepracy. W tej formie może być wykonywana tylko taka praca, którą można świadczyć regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Środkami takimi są rozwiązania techniczne, w tym urządzenia teleinformatyczne i współpracujące z nimi narzędzia programowe, umożliwiające indywidualne porozumiewanie się na odległość z wykorzystaniem transmisji danych między systemami teleinformatycznymi, a w szczególności poczta elektroniczna (art. 2 pkt 5 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

PRZYKŁAD

Do obowiązków pracownika należy dokonywanie pomiarów geodezyjnych w terenie, gdzie spędza on większość czasu pracy. Wyniki dokonanych pomiarów pracownik przekazuje pracodawcy w formie elektronicznej z domu lub z siedziby zakładu pracy. W tej sytuacji ze względu na specyfikę pracy, która wymaga wykonywania czynności poza zakładem pracy, nie zostają spełnione warunki telepracy. Doraźne przekazywanie wyników drogą elektroniczną z domu nie uzasadnia zastosowania telepracy.

Praca w formie telepracy ma być wykonywana w sposób regularny, systematyczny, w terminach lub okresach uzgodnionych z pracodawcą. Nie jest telepracą wykonywanie pracy w domu lub w innym miejscu, w związku z okazjonalnym uzgodnieniem pomiędzy stronami stosunku pracy, albo doraźnym przyzwoleniem pracodawcy na wykonywanie pracy w podobnych warunkach, np. zezwolenie pracownikowi na wykonywanie pracy w domu.

PRZYKŁAD

Pracodawca pozwala pracownikom w niektóre dni w miesiącu opuścić wcześniej miejsce pracy i dokończyć bieżące zadania w domu. Nie ma przy tym żadnej regularności co do sposobu wykonywania przez pracowników pracy w określone dni. W tej sytuacji zawarcie umowy o telepracę nie ma podstaw, bo praca w tej formie nie odbywa się z określoną regularnością, ale ma charakter czysto okazjonalny.

Podstawa prawna

  • art. 22, art. 675, art. 677, art. 6713 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 5 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK