REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest zatrudnienie tymczasowe?

Czym jest zatrudnienie tymczasowe?/fot. Fotolia
Czym jest zatrudnienie tymczasowe?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie tymczasowe jest realizowane przez pracownika użytkownika, który korzysta z pracow­ników tymczasowych wypożyczanych przez agen­cję pracy tymczasowej. Zatrudnienie następuje jedynie w celu wykonania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika i pod jego nadzo­rem.

Definicja podstawowa

Podejmowanie pracy przez pracownika tymczaso­wego w agencji pracy tymczasowej na rzecz pra­codawcy użytkownika.

Autopromocja

W prawie pracy

Zatrudnienie tymczasowe jest stosowane do prac:

  • o charakterze sezonowym, okresowym czy doraźnym,
  • których wykonanie w terminie przez pracowni­ków zatrudnionych przez pracodawcę użytkow­nika nie jest możliwe lub
  • których wykonanie należy do obowiązków nie­obecnego pracownika zatrudnionego przez pra­codawcę użytkownika.

Z pracy pracowników tymczasowych nie może skorzystać pracodawca, który w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie pracow­nika tymczasowego wypowiedział lub rozwiązał stosunki pracy za porozumieniem stron z przy­czyn niedotyczących pracowników, jeżeli zostały spełnione kryteria obowiązujące przy zwolnieniach grupowych.

Redakcja poleca: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Zatrudnienie następuje przez agencję pracy tym­czasowej. Agencja zatrudnia pracowników na pod­stawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Pracodawca zawiera umowę z agencją pracy tym­czasowej, w której są określane warunki zatrud­nienia pracownika tymczasowego, m.in.: rodzaj pracy, jaka ma być powierzona pracownikowi, wymiar czasu pracy, miejsce jej wykonywania. Jeżeli okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika przekracza 6 mie­sięcy, pracownikowi przysługuje czas wolny odpo­wiadający wymiarowi urlopu wypoczynkowego. Po zawarciu umowy pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki pracodawcy wobec pracownika tymcza­sowego. Przede wszystkim powinien zapewnić pra­cownikowi tymczasowemu bezpieczne i higienicz­ne warunki pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Musi prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego oraz umożliwić mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Pracownik tymczasowy nie może wykonywać pracy:

  • szczególnie niebezpiecznej,
  • na stanowisku, na którym jest zatrudniony pra­cownik uczestniczący w strajku,
  • na stanowisku, na którym w okresie 3 miesię­cy poprzedzających zatrudnienie rozwiązany był stosunek pracy z poprzednim pracowni­kiem w ramach zwolnień grupowych (lub indy­widualnych).

W wynagrodzeniach

Pracodawca użytkownik jest zobowiązany do poin­formowania agencji pracy tymczasowej o wysoko­ści wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na takich samych lub podobnych stanowiskach, na których ma być zatrudniony pracownik tymczaso­wy. Ma to służyć zapobieganiu zatrudniania pra­cowników tymczasowych na warunkach mniej korzystnych (dyskryminowanie w zakresie wyna­grodzenia) od pracowników pracodawcy użytkow­nika, zatrudnionych na takim samym lub podob­nym stanowisku pracy. Agencja pracy tymczasowej musi płacić pracownikowi tymczasowemu wyna­grodzenie zbliżone do wynagrodzenia innych pra­cowników pracodawcy użytkownika. Ponadto agen­cja pobiera od pracodawcy użytkownika określone wynagrodzenie za świadczone usługi.

W podatkach dochodowych

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycz­nych są przyznane pracownikom tymczasowym od pracodawcy użytkownika:

  • świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świad­czenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na pod­stawie tych ustaw,
  • świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świad­czenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługu­jące osobom pozostającym w stosunku służbo­wym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na pod­stawie tych ustaw,
  • wartość otrzymanych przez pracownika od pra­codawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiąz­ku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pra­cownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych,
  • ekwiwalenty pieniężne za używane przez pra­cowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność,
  • kwoty otrzymywane przez pracowników z tytu­łu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedle­nie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie,
  • świadczenia osób otrzymywane z tytułu odby­wania lub pełnienia:

- niezawodowej służby wojskowej lub jej form równorzędnych, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz służby przygotowawczej,

- służby zastępczej

przyznane na podstawie odrębnych przepisów,

  • diety i inne należności za czas:
  • podróży służbowej pracownika,
  • podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych (art. 21 ust. 1a updof).

Zostań naszym ekspertem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA